Öğretmen Diyarı

Suriyeli çocuklar da okullu oldular
Kaynak: DHA

Gazipaşa İlkokulu Müdür Yardımcısı Üstün Deniz, okullarına bugün 6 öğrencinin kayıt yaptırmak için başvurduğunu, yarın da 10 öğrencinin geleceğini belirterek, "Şu an okulumuza müracaat eden Suriyeli öğrenci sayısı 16 oldu. Yaşlarına göre sınıflara yerleştiriyoruz. 8 yaşın altındakileri birinci, 8 yaşındakileri 2 ve 3’üncü sınıflara, 9 yaşındakileri 4’üncü sınıfa kayıt yapıyoruz" dedi.


Suriye’nin Halep şehrinden geldiğini belirten öğrenci velisi Ahlem Elhalef, "4 yıldır Beypazarı’nda yaşıyoruz. 4 çocuk annesiyim. Kocam Ali Elhalef inşaat işlerinde çalışıyor, ben ev hanımıyım. 2 çocuğumu okula yazdırmak için getirdim" dedi. Halep’ten geldiğini belirten Ahlem Elhachalil adlı kadın ise eşinin Beypazarı’nda inşaat işlerinde çalıştığını, 5 çocuğu olduğunu, 2 çocuğunu okula kayıt yaptırmak için getirdiğini söyledi.

Beypazarı’nın çeşitli mahallelerinde toplam 3 bin 500 Suriyelinin yaşadığı, bunlardan çoğunun tarım işlerinde çalıştığı belirtildi. Suruyeli vatandaşlardan kimliklerinin sonu 99 olanların muhtarlıklara kayıt yaptırıp, ikamet ilmuhaberi alabildikleri belirtildi. Bu şekilde kimlik verilen Suriyeli sayısının 864 kişi olduğu öğrenildi.


Kaymakam Suat Seyitoğlu ise Suriyeli çocuklara ve ailelerine yönelik çalışmalar yapıldığını, bunun başında da 6-13 yaş arası çocuklara Türkçe öğretmek geldiğini söyledi. Kaymakam Seyitoğlu, "Suriyelilere yönelik entegrasyon çalışmaları kapsamında Suriyeli çocuklara başta Türk kültürü, dili, kültürel, sosyal, milli ve ahlaki değerlerimizi öğretmeye çalıştık. İlçeye adapte olabilmeleri için eğitime tabi tuttuk. Sosyal uyum projesi kapsamında 200 çocuk proje kapsamına alındı. Çocukların verilen eğitimler ve Türkçe öğrenmeleri sonrası kendilerine güvenleri geldi. Okuma-yazmayı öğrenen bu çocuklar okula gitmeye hazırlar" dedi.

Suriyeli öğrencilerden Muhammet Elhalef, kursta öğretmenlerin kendileriyle çok iyi ilgilendiklerini ve Türkçe’yi öğretmek için ellerinden gelen çabayı ortaya koyduklarını belirtti. Elhalef, "Türkçe konuşulanları anlıyorum. Annem-babam çok az Türkçe biliyorlar. Ben onlara da tercümanlık yapacağım. Benim gibi çok sayıda Suriyeli çocuk kursa gelerek birlikte Türkçe okuma-yazma öğrendik. Şimdi de okula başlayacağız. Türk yetkililere çok teşekkür ediyoruz" dedi.
Anahtar Kelimeler:
Suriyeli ÇocuklarOkul

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim