Öğretmen Diyarı

Şükran Duygusunu Güçlendirmenin Dört Yolu
Bir devlet okulu öğretmeni olarak beni, günlük bir alışkanlık haline gelen ve yapılan çalışmalardaki olumlu yönlere odaklanmaktan uzağa düşüren pek çok şey oluyor: bozuk fotokopi makineleri ve kırık masalar, kitap odasında -umutsuzca öğrencilerimle birlikte okumak için istediğim- eksik roman setleri ve hemen her şeyin çok az olması. Herhangi bir devlet okulunda çalışanlar ne demek istediğimi iyi bilir. Düzeltilmesi gereken pek çok şey vardır.

O halde olumsuz durumdan uzaklaşıp nelerin yolunda gittiğine ve hepsindeki mucizelere nasıl odaklanabiliriz?

#1. Öğrencilerinizle birlikte gülün

Mesleğimiz bugünlerde çok zorlayıcı hale gelen hayli yüksek politik bir hal aldı. Kimi zaman saçma savaşlara dönen olayların dışında kalmaya çalışmak fazladan enerji ve çaba gerektiriyor. Bu nedenle ben, daha önce hiç söylemediğim kadar çok, mizahın bizi hevesli, minnettar ve olumlu tutan, can alıcı bir element olduğunu söylüyorum.

Her gün, her dersine modası geçmiş bilim şakalarıyla başlayan bir ortaokul fen öğretmeni var. (Astronotlar uzap araçlarını nereye park ederler? Park göktaşlarına!) Her gün, okula bir dönemin kıyafetini giyerek giden bir lise tarih öğretmeni var. Ve her fırsatta öğrencileriyle birlikte kıkır kıkır gülen bir üçüncü sınıf öğretmeni… Sınıfınızda mizah için zaman ve fırsat yaratın. Öğrencilerinizle birlikte komik çizgi romanlar yapın ya da öğrencilerinizi komik hikayeler paylaşmaya davet edin ve dersin son bir iki dakikasında bu tür şakalar yapın.

#2. Motivasyon sağlayanlara yapışın

Bu meslektaşlarınızı biliyorsunuz. Onlara yakın durun. Bu öğretmenler yakınmayı fırsata dönüştürenler, 20 saniyelik bir boşluğun ardından hızlıca bir öğrencisinin anlattığı komik bir hikayeyle geri dönenler, size harika bir öğrenme stratejisini anlatanlar ya da izlediği ilham verici TED konuşmasını paylaşanlardır. Belki de bu kişi sizsiniz? Eğer öyleyse umudu ve olumlu davranışları yaymaya devam edin ve bir alışkanlığa saplanıp kaldığını gözlemlediğiniz arkadaşlarınızı motive etme amacını üzerinize alın.

#3. Yeni esin kaynakları arayın

En son ne zaman bir meslektaşınızı ders anlatırken gözlemlemeye gittiniz? Bir başkasının sınıfında 15 dakika geçirebilir ve yeni bir okuma etkinliği, öğrencileri gruplama yöntemi, bir öğretmen hareketi ya da sözü, hatta bütün bir ünite planını etkilecek bir fikir edinebiliriz. Sınıfınızın dört duvarını terk etmenin gücünü küçümsemeyin. Seçmeli bir dersi ya da kulüp sınıfını ziyaret etmeye ne dersiniz? Sınıfa günün gözlemcisi, danışmanı ya da katılımcı olarak girebilirsiniz. Gidin ve sanat sınıfına girin ya da öğle yemeği saatinde bilgisayar kulübüne katılın. Kendimizi öğrenci koltuğuna koymak bizi şaşırtır ve hiç beklemediğimiz yollarla gelen ilhamı hizmetimize sunar.

#4. Işığı arayın

“Şükran, normal günleri sevince, rutin işleri keyfe ve ortalama fırsatları berekete dönüştürür.” William Arthur Ward

Bu asil meslek sürprizlerle doludur. Büyük anlar için ya da o kadar büyük olmayan anlar için minnettar olun. Bazen utangaç bir öğrenciden gelen gülümseme ya da hararetle bir paragraf yazan öğrenciyi izlemek sizi uyandırır ve kalbinizi ısıtır. Bazen kendimi biraz kaybolmuş ya da işte belirsiz hissettiğimde, yıllar önce okuttuğum öğrencilerin bana yazdığı mektupları alırım ve yazdıkları nazik kelimeleri okurken her birinin yüzünü anımsarım. Bazen, onları kontrol etmek için harcadığımız fazladan zamanlarda ya da düşük oldukları günlerde becerilerini sergilemeleri için onları dürttüğümüzde veya sadece oturup dinlediğimizde öğrencilerimiz üzerinde nasıl bir etkimiz olduğuna dair fikrimiz olmuyor. Öğrencilerimden gelen mektuplar, notlar ve kartlar, tereddüte düştüğümde, bunun ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor.

Eğer siz de minnettarlık konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, kısa, ilham veren videoların, güzel görsellerin, melodilerin ve motive edici kelimelerin bulunduğu bu siteyi ziyaret ederek ana dair şükran duygunuzu artırabilirsiniz. (Site İngilizcedir.)
 

Kaynak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim