Öğretmen Diyarı

ŞUBE MÜDÜRÜ ADAYLARINDAN BAŞBAKANIMIZA ÇAĞRI

  Milli Eğitim Bakanlığının taşra teşkilatında görevlendirmek üzere seçeceği adayları belirlemek üzere yapılan yazılı sınavın üzerinden nerdeyse 2 yıl geçti. Şubat 2014 yılında gerçekleştirilen sözlü sınavın ve ardından nisan 2014 te gerçekleştirilen atamaların üzerinden de 1.5 yıla yakın zaman geçti. Ne yazık ki he yazılı hem sözlü sınavda başarılı olan yüzlerce şube müdürü adayının tradejisi hala devam ediyor. Hala bakanlıklarının 2. Bir atama gerçekleştirerek sorunlarının çözümünü beklemektedirler.    

             Şube müdürü olabilmek için yasal prosedürü yerine getirmiş, yasanın ve yönetmeliğin adaylarda aranan her türlü şartlara haiz, yazılı ve sözlü sınavda başarılı olmuş öğretmenler neden atanamadıklarına dair, aylardır kendi kendileriyle konuşur gibi, kendilerine bir takım sorular sorup yine bu sorulara kendileri cevap vermektedirler. 2. Kez şube müdürü atamasının neden gerçekleşmediğine dair kafalarda en çok sorulan soru işareti oluşturan hususların, sürecin tarafları açısından net bir şekilde görülmesi için bu sorulara değinmekte fayda vardır: Şube müdürü adayı öğretmenleri atayabilmek için, Milli Eğitim Bakanlığının elinde boş kadro mu yoktur? Kamuoyuna yansıdığı kadarıyla;  istifa eden, atanıp da göreve başlamayan ve de emeklilik gibi bir takım sebeplerle hali hazırda 600 civarında münhal şube müdürü kadrosu bulunmaktadır.

Pek ala bu boş kadrolara atamak için bakanlığımızın elinde ehil kadrolar mı yoktur? Bizzat bakanlığımızın ÖSYM gibi ülkemizin en önemli ölçme ve değerlendirme kuruluşuna yaptırdığı yazılı sınavda ve yine bakanlığımızın kendisinin oluşturduğu komisyonlar karşısında sözlü sınavdan başarılı olmuş, liyakat sahibi yüzlerce şube müdürü adayı öğretmen mevcuttur. Şube müdürü adayı öğretmenlerimizin atanması devletimize ya da bakanlığımıza fazladan bir maddi külfet getirmesi mi söz konusudur?

Kesinlikle hayır. Bakanlığımızın 2. atama yapması beklenen  kadrolar, maliye bakanlığınca çok önceden Milli Eğitim Bakanlığına tahsis edilmiş kadrolardır. Yani bakanlığımız, 2. Atama bekleyen şube müdürlüğü adayları için yeni kadro talebinde bulunmayacaktır. Bu adayların atanmasında siyaseten bir engel mi vardır? Aksine Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, devletteki kadroların görevlendirme yoluyla değil, kadroya yapılan asıl atamayla doldurulması gerektiğini beyan etmişlerdir. Olası bir 2. Atama ileride hukuken sıkıntı oluşturur mu? Yapılacak 2. Atama Danıştay kararları gereği düzenlenen başbakanlık ve milli eğitim bakanlığının  yeni görevde yükselme yönetmeliklerine uygun olarak yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması baz alınarak yapılacağı için hiç şekilde hukuken sıkıntı oluşturmayacaktır. 2. Bir atamayla atanabilecek şube müdürü adayları her ne kadar yazılı ve sözlü sınav kazanmış olsalar da atanmaları sakıncalı kişiler mi? Atama bekleyen adayların hiç birinin illegal bir yapıyla bağı da yoktur, illegal bir işi de olmamıştır. Sicilleri tertemizdir. Senelerdir Sayın Erdoğan’a ve yönetimine desteklerini esirgememiş insanlardır. Yapılacak 2. Bir atama, bakanlığımız için içinden çıkılmaz, gerçekleştirilmesi güç bir iş ve işlem midir? Kesinlikle hayır. Bakanlığımızın yetişmiş kadroları ve teknik altyapısı istenirse 2. Bir atamayı tereyağından kıl çeker gibi 2/3 haftada gerçekleştirebilecek donanıma sahiptir. 2. Bir atama yapabilmek için şube müdürlüğü ile ilgili devam eden yargı süreçlerinin sonlanmasını beklemek mi gerekir?

Hayır! Hatta yapılacak 2. Bir atamayla devam eden birçok mahkeme de son bulmuş olacak. Önceki atamalarla ilgili davam eden davalar ise sadece 1709 atamayla ilgili olup olası bir yeni atamada atananları asla bağlamayacaktır. Şube müdürlüğü ataması bekleyen yüzlerce öğretmen (birkaç istisnayı çıkarırsak) 2. Atamanın dışında başka talepleri mi vardır? Asla başka bir amacımız da talebimiz de yoktur. Yaşanılan sıkıntının, oluşan mağduriyetin giderilmesi için tüm şube müdürü adayları her platformda ve her fırsatta 2. Atama beklediklerini dile getirmişlerdir.        

        Yukarıda 2. Kez yapılacak şube müdürü atamasına engel olabileceği düşünülen hiçbir nedenin aslında şube müdürü atamasına engel olmadığını açık seçik gördük. Boş kadro varsa, kadroya atanabilecek yeterli aday varsa, atamanın önünde hukuki bir engel yoksa ve de adalet ve hakkaniyet 2. Bir atamayı elzem görüyorsa tüm şube müdürü adaylarının beklentisi en kısa sürede 2. Kez şube müdürü atamalarının yapılması yönündedir. 16 Nisan 2014 tarihinde atanan arkadaşlarımızdan hiçbir açıdan hiçbir farkımız  da yoktur eksiğimiz de yoktur. Atama bekleyen adayların hepsi de vatan evladıdır hepsi de her şekilde ve her ortamda ülkesine ve ülkenin  liderine bağlılığını göstermiş insanlardır. Atama bekleyen şube müdürü adaylarının tek eksiklikleri varsa o da; bu güne dek sesleri yeterince çıkmamış, senelerdir yanında yer aldığı idareye bizler de kardeşiniz, bizler de hak sahibiyiz ve bizleri de adalet şemsiyeniz altına alın diye feryat figan etmemiş olmalarıdır.            

            Birkaç gün önce Sayın Davutoğlu’nun Kahramanmaraş’ta gençlerle bir araya geldiği toplantıda adalet duygusunun ne denli yüksek olduğunu bizzat ağzından defaatle dinledik…Sayın Davutoğlu’nun yoğun mesaisi arasında yaşadığımız mağduriyetten maalesef haberdar olmadığına inanıyoruz.

Sayın başbakanımızı durumumuzdan haberdar etmek adına tüm şube müdürü adayları adına ortak bir çağrıda bulunuyoruz: Lütfen bizim de sesimizi duyun, lütfen senelerdir bu ülkenin mağdur ve mazlum milyonlarca vatandaşının derdine derman olduğunuz gibi bizim de mağduriyetimizi giderin. Lütfen yüce adalet duygunuzla, 2. Atama bekleyen şube müdürü adayı öğretmenlerin atanması konusunda duyarlılık gösterip, bu konuda gereken talimatı  vererek binlerce insanın evine sevinç bahşedin…

Çağrımızın karşılıksız kalmayacağına inanarak gözümüz MEB insan kaynaklarının resmi internet sayfasında 2. Atama konusunda bir duyuruya, kulaklarımız sayın bakanımızdan ya da müsteşarımızdan gelecek bir müjdeye kilitlenmiş durumda beklemekteyiz…  

Hasan EFE Haberyenirota/Özel haber

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim