Öğretmen Diyarı

Şube Müdürlüğü Yazılı Sınavı İptal Edilebilir

Şube müdürlüğü sınavında sözlü sınav puanıyla atama iptali, mülakatların iptali derken şimdide yazılı sınav sorularının iptali gündemde...

Milli Eğitim Bakanlığının 29 Aralık 2013 tarihinde 1709 şube müdürü kadrosuna atama yapmak için yapmış olduğu sınavla ilgili , sınav sorularının iptali konusunda Diyarbakır ilinden bir şube müdürü adayının açmış olduğu davada bilirkişi raporu tamamlandı.  

 

Diyarbakır ilinden sınava giren ve 69 puanda kalan bir aday, 6 sorunun yanlış olduğu iddiası ile ilgili idare mahkemesinde açmış olduğu davada bilirkişi raporunu yazarak mahkemeye sundu. Milli Eğitim Bakanlığının 29 Aralık 2013 tarihinde yapmış olduğu şube müdürlüğü sınavında adaylara 60 soru sorulmuştu. Şube müdürlüğü soruları ve cevapları Ösym tarafından yayınlanmamasına rağmen , 69 puanda kalan adayın 6 sorunun hatalı olduğu gerekçesiyle açmış olduğu davada bilirkişi 4 sorunun hatalı olduğu yönünde mahkemeye görüş bildirdi.

 

Milli Eğitim Bakanlığının Görevde yükselme yönetmeliğine göre sınav sorularının yüzde 5'inin hatalı olması durumunda sınavın iptali gerekiyor. Bakanlık yapmış olduğu sınavda 60 soru sorduğu için , bu sınavda 3 hatalı soru çıkması durumunda sınavın iptali gerekiyor ve tüm adayların sınav puanları geçersiz sayılıyor.  

 

Milli Eğitim Bakanlığının şube müdürlüğü atamalarında mahkeme kararını göz önüne alarak % 50 sınav ve % 50 mülakat puanına göre yapacağı atama bile bu süreçte sıkıntı yaratacaktır.

 

Şöyleki ; aritmetik ortalamaya göre yapılacak atamada , mülakatların tamamının iptali durumunda bu atamalarda geçersiz sayılacaktır. Sadece yazılı sınav puanıyla yapılacak atamalarda ise bu 4 sorunun iptal olması durumunda sınavın iptal edilmesi gerekecek ve yine yapılacak tüm atamalar geçersiz sayılacaktır.  Milli Eğitim Bakanlığının bu süreçte sözlü sınavlarla ilgili mahkeme kararı ve yine soru iptal kararını beklemesi en doğru seçenektir....

 

kamudanhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol