Öğretmen Diyarı

Şube Müdürlüğü Mülakatı Hakkında 2 ŞOK İddia

Sendikalar tarafından mahkemelik olan, mahkemenin iptal kararı vermesine rağmen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerekli işlemlerin yapılmadığı ve MEB'in de temyize gönderdiği Şube Müdürlüğü Atamalarındaki mülakatlarda öğretmenlere branşıyla ilgili sorulan 12 sorudan 11 tanesini bildikten sonra sadece eleme amaçlı sorulan sorular şaşkınlığa sebep oldu.


Pinpon Topunun Ağırlığını Bilmelisiniz


Milli Eğitim Şube Müdürlüğü sözlü sınavında din kültürü öğretmenine pinpon topunun ağırlığı (2,7 gram), beden eğitimi öğretmenine Sovyetler Birliği'ni eski lideri Mihail Gorbaçov’un eşinin adı soruldu.


Geçtiğimiz Aktif Eğitim Sen tarafından basın mensuplarına verilen iftar yemeğinde konuşan Osman Bahçe şok açıklamalarda bulundu.


Hukuk Camiasını Sarsacak İddia


Bugun.com.tr'nin haberine göre, MEB Şube Müdürlüğü atamalarıyla ilgili Sendika olarak yürütmenin durdurulması talebinin reddedilmesine itiraz ettiklerini belirten Osman Bahçe önemli bir iddiada bulundu.  


Ankara 9. İdare Mahkemesi’ne dava açtıklarını, davanın sonucu henüz kendilerine bildirilmeden UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) üzerinden yaptıkları kontrolde davanın kendi lehlerine sonuçlandığını gördüklerini söyleyen Osman Bahçe, 1 hafta sonra UYAP'a tekrar baktıklarında aynı tarih ve karar numarası ile sonucun aleyhlerine dönmüş şekilde açıklandığını belirtti. Bahçe, Sonucun açıklanması gecikince tekrar UYAP'a girdiklerinde ise karşılarına 'İçerik görüşülmeden usulen reddedilmiştir' ifadesinin karşılarına çıktığını ve bununla ilgili ekran çıktılarının ellerinde mevcut olduğunu söyledi.


‘YOK ARTIK’ DEDİM


Aktif Eğitim Sen Genel Başkanı Osman Bahçe, şube müdürlüğü sınavlarında torpil yaşandığını öne sürdü. Sınava giren kişilere alanı dışında sorular yönetildiğini vurguladı. Bahçe, “Yükselme sözlü sınavına giren kişilere öyle sorular sorulmuş ki duyunca şok geçirdik. Din kültürü öğretmenine pinpon topunun ağırlığını soruyorlar. Hatta 12 sorudan 11’ine doğru cevap veren bir üyemize Gorbaçov’un eşinin adını soruyorlar. Bilemeyince de eliyorlar. Bu soruları duyunca ‘Yok artık’ dedim” açıklamasını yaptı.


Adayları elemek için yöneltilen ilginç sorulardan bazıları şöyle:


Matematik öğretmenine: Dünyanın en uzun demiryolu ağı hangi ülkededir?


Sınıf öğretmenine: Eyfel Kulesi’nde kaç basamak vardır?


Din kültürü öğretmenine: Pinpon topunun ağırlığı kaç gramdır?


Beden eğitimi öğretmenine: SSCB eski lideri Mihail Gorbaçov’un eşinin adı nedir?


Sınıf öğretmenine: Futbol topunun ağırlığı ne kadardır?


Edebiyat öğretmenine: Aspirin’in ham maddesi nedir?


Üniversite Sınav Sistemini Değiştireceklerdi


Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının da yaklaştığına değinen Bahçe, 7 Haziran seçimlerinden Ak Parti yüksek bir oy oranı alarak çıkmış olsaydı, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın "Üniversite Sınav Sistemi" ile ilgili değişiklik gündemi olduğunu, ancak yaşadıkları hüsran nedeniyle bu gündemi nadasa bırakmak zorunda kaldıklarını söyledi.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim