Öğretmen Diyarı

ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ MAĞDURLARINDAN AKİM'E BAŞVURU YAĞMURU‏
 
 
Yazılı sınavlarında yüksek puanlar almalarına rağmen mülakatlarda düşük puanlar verilen şube müdürü adayları kendilerine yapılanın büyük bir adaletsizlik olduğunu düşünürken Danıştay Mahkemeleri de sadece sözlü mülakata dayalı atamaların yapılamayacağını hükmetmişti.Çerçeve yönetmelikte  mahkeme kararlarına uygun atama maddesi değişikliğine gidilmesine rağmen yargı kararları yerine getirilmediği için yaşanılan mağduriyet devam ediyor.Ayrıca Atama maddesinin MEB yönetmeliğinde de iptal edilmesi ile beraber 1709 şube müdürünün ataması ölü doğmuş maddelere göre yapıldığı için hukuki olarak iptal edilmesi gerekirken herhangi bir iptal işlemi yapılmadığı için ayrı bir mağduriyet konusu ortaya çıkmıştı.
 
Son olarak , Danıştay 2. dairesi Anılan yargı kararı ile, yazılı sınavdaki başarı puanının değerlendirme dışı bırakılarak, başarı sıralamasının tek başına sözlü sınav sonuçlarına göre oluşturulması hukuka aykırı bulunmuştur.
 
Bilindiği üzere Danıştay'dan gelen iptal kararları sonucunda Başbakanlık, 23 Temmuz  2014 tarihli ve 29069 sayılı resmi gazetede yayımlanan Genel Yönetmelikte yapmış olduğu değişiklik ile tamamen mülakat sonucuna göre yapılan atamaları, “yazılı ve sözlü puanın aritmetik ortalamasına göre”atama yapılacak şekilde değiştirdi. Meb'ise aradan 6 ay geçtikten sonra yönetmeliği değiştirmiş ve başka işlem tesis etmeyerek Danıştay 2. dairesinin iptal kararını uygulamamıştır.
 
 
Lakin Başbakanlığımızın ve MEB'in çerçeve yönetmeliği açık seçik olmasına rağmen MEB yargı kararlarını uygulamamaktadır. Bu yaşanılan durumun netliğe ve hukuki olarak mağduriyetlerin önüne geçilmesi adına AKİM'e başvuruluyor.
 
 
 
Şube Müdürlüğü Mülakat Mağdurları Platformu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol