Öğretmen Diyarı

Şube Müdürlüğü Konusunda MEB\'i Bekleyen Tehlike

Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan şube müdürleri birçok ihaleye başkanlık yapmakta veya bu ihalelerde görev almaktadır.. Ayrıca son yönetmelikle okul/kurum müdürlerinin görevlendirme işlemlerinde puanlamada bulunacaklardır. Hukuken ataması iptal olan bu kişilerin yapılan ihale (okul yapımı, kitap dağıtımı, yemek, servis vb.) ve müdür görevlendirmelerindeki puan değerlendirmeleri ilerde oluşacak adli ve idari davalarda Milli Eğitim Bakanlığını hukuken zora sokacaktır. Bilindiği gibi hukukta şekil ve esas çok önemlidir. Kararlar verilirken bu iki yönde düşünülür. Hukuken ataması iptal olan bir kişinin hem şeklen hem esasen bir yetkisi bulunmamaktadır.
 
            Yüz binlerce liralık ihaleyi kaybeden bir müteahhidin bu durumu fark ederek konuyu dava etmesi hem işi aksatacak hem de yapılan ihalenin iptaline sebep olabilecektir. Yada 15/08/2014 tarihinde değerlendirmesi bitecek olan müdürler bir daha görevlendirilmediğinde hukuksal anlamda öne sürecekleri ilk maddelerden biri; değerlendirmede bulunan şube müdürlerinin hukuken tanınmaması gerektiği, atamalarının yargı kararlarıyla iptal edilmiş olduğu ve hukuken imza yetkilerinin olmadığı olacaktır.
 
            Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre şube müdürlerinin atamalarını iptal eden mahkeme  kararlarının idareye tebliği ve uygulama süresinin dolması 18/07/2014 tarihine tekabül etmektedir. Bu tarihten sonra ataması iptal olan şube müdürlerinin yapmış olduğu iş ve işlemler sakattır. Özellikle Ağustos ve Eylül aylarında bu iş ve işlemler yoğunluk kazanacağından Milli Eğitim Bakanlığı biran önce yapılan atamaları iptal ederek(özellikle 15/08/2014 tarihine kadar) iptal kararnamelerini illere göndermelidir. Bu iş ve işlemlere yapılacaksa bile görevlendirme olarak imza atmaları sağlanmalıdır.
 
            Bizden dostça uyarması...
 
 
Kaynak: Kamuajans/ÖZEL

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim