Öğretmen Diyarı

Şube Müdürlüğü Atamalarına Gölge Düştü

 İdare Mahkemelerinin ve Danıştay Dairelerinin Şube Müdürlüğü atamalarına dayanak olan maddeleri iptal etmesine rağmen MEB Müsteşarı Sayın Yusuf TEKİN'in yargı kararlarının uygulanmayacağına yönelik ifadeleri basına yansımıştır.

 

Unutulmamalıdır ki ülkemiz bir kabile devleti değildir. Türkiye Cumhuriyeti bir Hukuk devletidir. Güçler ayrılığı ilkesi Anayasal güvence altına alınmıştır. En yüksek devlet memuru konumunda olanlar, hatta bakanlar bile, hukukun üstünde değildir. TEOG sürecinde yaşanan sıkıntıların müsebbibleri Şube Müdürlüğü atamalarına da şaibe karıştırmışlardır.

 

    12.10.2013 gün ve 28793 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğin 21. maddesinin 1. fıkrasında yer alan ” şube müdürü, tesis müdürü ve basımevleri müdürleri bakımından sözlü sınav başarı listeleri üzerinden” İbaresinin yürütmesinin durdurulması ve iptalini istenen davada Danıştay tarafından bu madde için yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir.

 

Anılan yargı kararı ile, yazılı sınavdaki başarı puanının değerlendirme dışı bırakılarak, başarı sıralamasının tek başına sözlü sınav sonuçlarına göre oluşturulması hukuka aykırı bulunmuştur.

 

   Ankara 4. ve 7. İdare mahkemeleri Danıştay 5. Dairesinin kararına atıfta bulanarak 12.02.2014 tarihinde yapılan sözlü sınavdan 63,20 puan alan şube müdürü adayının başarısız sayılmasını ilişkin dava konusu işlemde(mülakatlarının) hukuka uyarlık bulunmadığını söyleyerek yürütmeyi durdurma kararı vermiştir.

 

  Bilindiği üzere Danıştay’dan gelen iptal kararları sonucunda Başbakanlık, 23 Temmuz 2014 tarihli ve 29069 sayılı resmi gazetede yayımlanan Genel Yönetmelikte yapmış olduğu değişiklik ile tamamen mülakat sonucuna göre yapılan atamaları,  “yazılı ve sözlü puanın aritmetik ortalamasına göre” atama yapılacak şekilde değiştirdi.

 

   Şube müdürü atamalarında %50 yazılı +%50 sözlü mülakat puanlarının değerlendirildiği bir atama esas puanlarının kullanılmasının da tehlikeli bir süreci beraberinde getireceği aşikar bu yüzden zaten şube müdürlüğü atama sürecinin karmaşıklaşması düşünüldüğünde,tam çözüldü derken yeniden bir sorunun belirmesi hem adayları hem de eğitimi olumsuz yönde etkileyecektir.

 

  Milli Eğitim Bakanlığınca yargı kararı uygulanmadığı takdirde konu Mülakat Mağduru Eğitim-Bir-Sen’liler olarak adli ve idari yargıya başvurulacaktır. Bu konunun takipçisi olacağız.

 

 

 

A.Serbülent USTAOĞUL

 

mebgündem.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim