Öğretmen Diyarı

Şube Müdürlerinin Ataması Ne Zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı Şube Müdürü yazılı sınav takvimini açıkladı. 29 Aralık 2013tarihinde yazılı sınav yapılacak. Yazılı sınavdaihtiyacın 3 katı kadar şube müdürü adayı ise MÜLAKATA çağrılacak. 5 binin üzerinde yönetici adayı sözlü sınavına girecek. Yerel seçimler ile şube müdürü sözlüsü zamanı çakışacak. Ocak 2014 ayının 2. Haftasından önce yazılı sınav sonuçlarının ilan edilmesi mümkün görünmüyor. Üzerine itiraz sürecini de eklediğimizde yazılı sınav sonuçlarının açıklanması şubat ayını bulacaktır. Şubat ayından sonra 5 bin 100 yönetici adayı sözlü sınava alınacaktır.

Yönetmeliğin 14. Maddesinde sözlü sınav komisyonunun kimlerden oluşturulacağıbelirtilmiş durumda;

Sözlü  sınav ve değerlendirme kurulu

 MADDE 14     − (1) Sözlü sınav ve değerlendirme kurulu; Bakan onayıyla Müsteşar veya Müsteşarın görevlendireceği bir müsteşar yardımcısı veya genel müdür başkanlığında;  bir grup başkanı, bir Bakanlık     müşaviri veya öğretim üyesi,     bir denetçi veya hukuk müşaviri ile bir il millî eğitim müdürü veya ilçe     millî eğitim müdüründen oluşur. Aynı usulle birer yedek üye belirlenir.

“Atamalar en erken Nisan ayını bulacaktır”

Birden fazla komisyonunun oluşturulacağına yönetmelik imkân vermektedir. Müsteşar yardımcısı kadar komisyon oluşturulsa bile en fazla 5 sözlü komisyon oluşturulabilir. Bakanlık işi gücü bıraksa bir hafta da bin şube müdürünün mülakatını gerçekleştirebilir. Şubat ayından sonra 5 haftayı üzerine eklersek, Mart ayının 2.haftasını bulacaktır. Seçim heyecanın had safhaya ulaştığı bir dönemde MÜLAKAT sınavı yapmak sıkıntı yaratacaktır. En fazla sıkıntıyı ise Komisyonda yer alan bürokratlar yaşayacaktır. Kaldı ki Mülakat sınavının tamamlanması, atamaların hemen yapılacağı anlamına da gelmemektedir. İtiraz ve tercih dönemini de düşündüğümüzde atamalar Nisan -2014 ayını bulabilecektir.

“5 bin kişi nerede MÜLAKATA girecek?”

Sözlü sınavlarda 5 bin kişi ya Ankara’ya çağrılacak ya da komisyonlar bölgelere dağılıp bu sınavları gerçekleştirecektir. İkisi de sorun oluşturacaktır.30 Martta yapılacak yerel seçimlerden önce sözlü sınav takviminin sona ermesi ve atamaların yapılması zor görünüyor. Seçim propagandalarının yapıldığı günlerde MÜLAKAT yapmak eleştiri konusu olacaktır.

29 Aralık 2013 tarihinde yapılacak, yazılı sınav sonuçları bir yıl geçerli olacaktır. Bu nedenle sözlü sınav takvimi hususunda Bakanlık aceleci davranmamalıdır. Bazı çevrelerce bir an önce şube müdürü atamaları konusunda kulis yapıldığını biliyoruz. Seçimlerin hemen öncesinde Şube müdürü MÜLAKATINI yapmak MEB’i iyice yıpratacaktır. Kaldı ki Haziran-2014 ayında taşra rotasyonu yapılacaktır. Yönetmelikte ilk atamaların zamanı ile ilgili bir takvim mevcut değildir. Sözlü sınavlara Nisan-2014 ayından sonra başlamak ve atamaları ise Haziran-2014 ayından sonra gerçekleştirmek yerinde olacaktır.

 “Rotasyona tabi müdürler yer değiştirememişti!”

Bakanlık taşra yöneticileri zorunlu yer değiştirme yönetmeliğini yayınladığı, Temmuz 2013ayında ilçe milli eğitim müdürü atamalarını ve şube müdürlüğüne geçiş için yer değiştirmeleri yapmıştı. Sayın Bakan; O dönemde zorunlu yer değiştirmeye tabi ilçe milli eğitim müdürlerinin, şube müdürlüğüne geçişine müsaade etmemişti. Hatta hazırlanan listenin sırf bu nedenle değiştirildiği duyumu internet sitelerinde yer almıştı. Aynı hassasiyet şube müdürü atamalarında da gösterilebilir. Şube müdürlerinin ilk atamaları Haziran ayında gerçekleştirilerek, görevdeki şube müdürlerinin mağduriyeti önlenebilir.

“Birilerini memnun etmek uğruna KÜSKÜNLER yaratılmamalı”

Sırf birileri memnun olacak diye apar topar, yangından mal kaçırırcasına şube müdürlüğü mülakatını yapmak, büyük bir haksızlığa neden olacaktır. Kaldı ki seçimlerden önce küskünler grubu yaratmak siyaseten de doğru bir karar değildir. Düşünün mülakata 5100 kişi giriyor, 1700 kişi atanıyor. Seçimlerden önce 3400 şube müdürü adayı küskünleri oluşacaktır. Bunun üzerine 1400 kadrolu şube müdürünü saydığınızda, binlerce küskünler grubu oluşacak demektir. Birtakım kendini elit zanneden çevrelerin memnun olması uğruna, şube müdürü mülakatını apar topar yapmak, doğru değildir.

Kaldı ki; hepsinden önemlisi yazılı sınav sonrası takvimin, seçimlerden önce mülakat yapılması için yeterli olmadığını da düşünüyorum. Sözlü sınav takvimi Nisan ayından sonra başlamalı ve Haziran, Temmuz ayında taşra rotasyonundan sonra tamamlanmalıdır.


Hüseyin AKAY

Personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol