Öğretmen Diyarı

Şube Müdürlerine Müjde Haberleri Gerçek mi?

Şube Müdürlerine Müjde Haberleri Gerçek mi?


Geçen günkü yazımızda “MEB Şube Müdürlerine İptal Geliyor” diye yazmıştım. Gerekçelerini de belirterek! Demek ki birileri bizim haberden sonra Bakanlığa sorma ihtiyacı hissetmiş, sosyal medyada Şube Müdürü atamalarının iptal edilmeyeceği yönünde haberler/yazılar yer aldı. MEB’in yetkilileri ile görüşülmüş, Sayın Yetkililer şube müdürleri 1 yıllık çalışma sürelerini doldurdu diye Danıştay kararları ve bireysel mahkeme kararlarının uygulanamayacağını ayrıca 500’e yakın şube müdürü normlarına sınav kazananların atanacağını cevaz vermişler…


Bu yazının neresini düzeltelim. Birincisi bir ay sonra MEB’de yetkili kalmayacak. Görüş bildiren yetkililerin çoğu olası Bakan değişikliğinde görevden ayrılacaklar. İkincisi şube müdürlüğü görevinde bir yıl çalışanlar için kazanılmış hak diye bir şey olamaz. Hukuka uygun atanma şartlarını taşımadan yapılan atamalar iptal olur. Hatırlayalım; 2008 yılında yapılan şube müdürü atamaları 2010 yılında iptal edildi. Ve hepsi tekrar eski görevlerine döndüler. Merak edenler Türk Eğitim Sen’in Web sitesine bakabilirler. Ayrıca sıkı durun 2003 ile 2008 yılları arasında atanan şube müdürlerinin de mahkeme kararı ile kadroları iptal edildi. Google’ı bir tararsanız bunu görürsünüz.


Bir başka söylem de boş kadrolara atama yapılması ki bunu anlamak mümkün değil. 2013 yılında yapılan sınav 1709 şube müdürü ataması içindi… Şimdi siz 2 yıl sonra ‘Atayacağım şube müdürü sayısını 2 bine çıkardım.’ diyemezsiniz. Ayrıca duyuruya çıkmanız ve sınav yapmanız gerekir. Kaldı ki şube müdürlüğünün mülakatı için adayların girmek zorunda olduğu yazılı sınavda çıkan sorular için de mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vardır. Bakın bunun benzer örneğini geçmişte MEB yaşamıştı. O zaman neler yapıldı? Bir araştırın… Onu da yazmayacağım.


 


Hüseyin AKAY

personelmebhaber.netDikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol