Öğretmen Diyarı

Şube Müdürleri Ankara Bölge İdare Mahkemesinin Kararını Bekliyor

Şube Müdürleri Ankara Bölge İdare Mahkemesinin Kararını Bekliyor

Eğitim Bakanlığının 2014 yılında yapmış olduğu 1709 Şube Müdürü ataması yılan hikayesine döndü. Mülakat esnasında mağdur olduğunu iddia eden yüzlerce eğitimci mahkeme yollarını aşındırdı. Sendikalar davalar açtı. Atananları koruma amaçlı torba yasa çıkarma girişimlerini okuduk, yazdık, yorumladık...

 

Akabinde, Danıştay daireleri "sadece sözlü ile atama hukuksuzdur." dedi. MEB, Görevde Yükselme Yönetmeliğini değiştirdi. Bireysel davalarını kazanan adaylar tekrar mülakata alındı. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI, ulusal TV kanalının canlı yayınında: "Atamalar Aritmetik ortalamaya göre yapılacak. Adaylar rahat olsunlar." dedi.

 

Gelinen son noktada Türk-Eğitim-Sen tarafından açılan ve Ankara İdare Mahkemesinin 1709 Şube Müdürü atamasının iptali ile sonuçlanan Mahkeme Kararına Bakanlığın, üst merci olan Bölge İdare Mahkemesine itiraz etmesi beklenmektedir. Verilecek karar 1709 Şube Müdürü atamalarına son noktayı koyacaktır.

 

Milli Eğitim Bakanlığı yıllardır üst düzey yönetici alımı için sınav yapmamıştır. Bu nedenle 6 bine yakın eğitimci zorluk derecesi yüksek olan ÖSYM sınavında barajı geçme başarısını göstermiştir. MEB, en kalifiye, kendini yetiştirmiş, çoğu master yapmış 6 bin personeline sahip çıkmalı, açık bulunan Şube Müdürlüğü kadrolarını da hesaba katarak yetişmiş insan gücü potansiyelini olumlu değerlendirmeli, küstürmemelidir.

 

Sayın Başbakanımızın ısrarla vurguladığı"Hukuk devleti ilkesine" inancımız tamdır. Vicdan sahibi idarecilerimizden artık bu bekleyişe son vermelerini istiyoruz.

 

MÜLAKAT MAĞDURU EĞİTİM-BİR-SEN ÜYELERİ PLATFORMU

 

gazetekamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim