Öğretmen Diyarı

ŞUBE MÜDÜRLERİ AÇIKLAMA BEKLİYOR...‏
 
 
6 sorunun yanlış olduğu iddiası ile ilgili idare mahkemesinde açmış olduğu davada mahkeme, 5 sorunun iptaline karar verdi. 
 
Milli Eğitim Bakanlığının Görevde yükselme yönetmeliğine göre sınav sorularının yüzde 5'inin hatalı olması durumunda sınavın iptali gerekiyor. 
 
İşte o madde: "Yapılan sınavlarda hatalı sorulara tekabül eden puanlar eşit şekilde diğer sorulara dağıtılır. Ancak, soruların yüzde beşinden fazlasının hatalı olduğunun tespit edilmesi hâlinde sınav iptal edilir ve en kısa sürede yeniden sınav yapılır." (Madde: 18, 2. Kısım)
 
Şimdi ne olacak?
 
Muhtemelen, söz konusu karara MEB tarafından Danıştay nezdinde temyize gidilecek. Ancak, görünen o ki, söz konusu 5 soru yanlış ve Danıştay da bu soruların iptaline karar verecek gözüküyor. Temyize gidilse bile hukuk devleti gereği yargı kararları 30 gün içinde uygulanmalıdır.
 
Bu durumda, sınav da iptal olmuş olacak. 
 
Mülakatla atamalar konusunda mevcut davalar yanında, bir de "Yazılı Sınav" iptali sorunu ortaya çıktı. Geçtiğimiz yıl Danıştay sadece sözlü ile atama yapmak hukuka uygun değildir diyerek 1709 şube müdürü atamasını iptal etmişti. Maalesef ülkemizin hukuk devleti (!) olmasına rağmen yargı kararları subjektif yorumlanarak uygulanmamıştır.
 
Bakalım şimdi MEB ne yapacak? Bekleyip, göreceğiz. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol