Öğretmen Diyarı

Şubat’ta 10 bin atama yetmez!

Dershanelerin kapatılmasında ısrarından vazgeçmeyen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, her fırsatta AKP hükümetinin, 2002′den beri eğitimi en öncelikli gündem maddesine haline getirdiğini, bu önceliğini politikalarının merkezine yerleştirdiğini belirtiyor. 

Eğitime bu kadar önem verildiğini belirten Avcı, konu öğretmen atamalarına geldiğinde, atanamayan öğretmenler sorunu kendisine iletildiğinde, ‘öğretmen adaylarının duygularıyla oynamayın’ şeklinde cevap veriyor.


Geçen sene Şubat ataması yapmayıp bu yıl da kesinlikle Şubat ataması yapılmayacağını belirten Avcı, Ocak ayında emekli olacak 8 bin civarında öğretmenin yerine Şubat’ta 10 bin öğretmen ataması yapılacağını belirtti.


Aslında Maliye Bakanlığı’nın uygulamasında, herhangi bir eğitim kurumunda emekli olanların yarısı kadar yerine atama yapıldığının altını çizen Avcı, Başbakan Erdoğan’ın 4 bin değil 10 bin yapalım ki açıklarımızı biraz daha kapatmış olalım demesiyle bu sayının Şubat ataması için 10 bin olduğunu müjde olarak açıkladı.


“50 puan barajı korunacak mı? sorusu üzerine “10 bin için 50 puan barajının üzerinde 60 vardı bazı branşlarda 50 olabilir, en azından açıkları dolduruncaya kadar onu düzenleyeceğiz diyen Avcı’nın hangi branşta ne kadar kontenjan açacağı da merak konusu…


Öğretmen atamaları çözülemedikçe kaliteli eğitimden bahsetmek, eğitimde fırsat eşitliğinden söz etmek mümkün olamayacaktır.


Ücretli öğretmenler, okullarda boş geçen dersler, öğrencileriyle buluşmayı beklerken atanamadığı için canına kıyan öğretmenler, politikalarının merkezine eğitimi yerleştirdiğini söyleyen bir hükümete yakışmamaktadır.
Sorunların farkına varılması ve öğretmen atamalarının eğitim sistemimizdeki yükünün azaltılması için öğretmen adayları, Şubat atamalarında en az 40 bin öğretmen ataması istiyor.


200 bin’i aşkın öğretmen adayı, MEB’in seslerini duymasını ve bir an önce öğrencilerine kavuşmayı bekliyor.mebpersoneli.com.tr/

Anahtar Kelimeler:
şubat ta bin atama yetmez

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol