Öğretmen Diyarı

Şubat Atamasında Hayal Kırıklığına Uğrayan Branşlar

2014 Şubat ataması kadro dağılımı açıklandıktan sonra bazı branşların geçtiğimiz atamalara oranla daha fazla mutlu olduğunu bazı branşların da daha fazla hayal kırıklığına uğradığını görmekteyiz.

2014 Şubat atamasında önceki dönemlere nazaran hayal kırıklığına uğrayan bölümlerden en dikkat çekenleri sizlerle paylaşıyoruz

Fen Bilgisi Öğretmenliği: 5 binden fazla açığı olan bölüm aynı zamanda TEOG sınav sisteminin ana derslerinden biridir. Şubat ataması öncesinde ilköğretim ikinci kademe branşlarında açıkların minimize edilmesi beklenirken Fen ve Teknoloji öğretmenleri büyük bir şokla karşılaşmıştır.Bölüm 2013 yılında 40 bin öğretmen atamasında 2718 kadro alırken Şubat atamasında sadece 597 kadro alabilmiştir.

Türkçe Öğretmenliği: 7 bin civarındaki açığıyla ve TEOG sisteminin en önemli parçalarından biri olması sebebiyle Türkçe öğretmenliği mezunlarının Şubat atamasından umutlu olmasını sağlamıştır. 4+4+4 sistemiyle birlikte en fazla kontenjan alan ortaokul branşlarından olan Türkçe öğretmenliği 40 bin olan ilk atamada 3054 kadro alırken Şubat atamasında sadece 673 kadro alabilmiştir.

Okul Öncesi Öğretmenliği: Avrupa’daki okul öncesi eğitimle ülkemizdeki okul öncesi eğitimi karşılaştırdığımızda çok gerilerde olduğumuz apaçık ortadadır. Bu durum okul öncesi öğretmenlerinin Şubat atamasındaki beklentisini arttırmakla birlikte bölüme verilen 400 kontenjan atama bekleyen mezunlar üzerinde hayal kırıklığına neden olmuştur.

Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmenliği: Lise branşları içerisinde açık sayısı 6 binleri geçen bölüm her atama döneminde olduğu gibi Şubat atamasında da beklediği kadroyu alamamıştır. Şubat atamasında bölüme verilen 501 kadro öğretmen adayları tarafında az görülmekle birlikte 10 bin kadro içerisinde yüksek sayılabilecek bir kontenjandır. Ancak bu durum bölüm mezunlarının hayal kırıklığına uğramasına engel olamamıştır.

 

 

Sizlerde bizim değinmediğimiz fakat kadro hayal kırıklığına uğradığını düşündüğünüz bölümleri bizlerle paylaşabilirsiniz...

 


\"\"
 
 
\"\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol