Öğretmen Diyarı

Şubat Ataması Kriteri ne Olmalı?

Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından şubat atamasının olacağı yaklaşık bir buçuk ay öncesinden açıklanmıştı. Ancak Şubat atamasının 10 bin kadro olarak açıklanması öğretmen adaylarında hayal kırıklığına neden olmuştur.127 bin öğretmen açığının bulunduğu ülkemizde atamanın 10 bin kadro olması öğretmen adaylarını harekete geçirmiştir. Özellikle sosyal medya üzerinde etkinliklerini yürüten öğretmen adayları Şubat ataması kadrosunun 40 bine çıkarılmasını istemektedirler. Gerekçeleri ise ülkemizin bütçe olarak iyi bir durumda olması, öğretmen açığının 127 bini bulması ve ücretli öğretmenlerle fırsat eşitliğinin kalitenin sağlanamayacağını düşünen öğretmen adayları, haklı gerekçeleriyle birlikte şubata kadar faaliyetlerini sürdüreceklerini belli etmişlerdir.


Öğretmen adayları bir yandan sayının artması için faaliyetlerini sürdürürken bir yandan da Şubat ataması kadro dağılımının nasıl olacağını düşünmektedirler. Genel olarak adaletli dağılımdan yana beklentileri olan öğretmen adayları MEB’in yapacağı hamleleri büyük bir merakla beklemektedirler. Son olarak geçtiğimiz günlerde yapılan alan değişikliği sonrası kadroların hangi kritere göre paylaştırılacağı herkesin aklında olan en büyük soru işareti haline gelmiştir.


Şubat ataması kriterleri neye göre olabilir? Bunları sıralarsak:


—2013 Ağustos ayı 40 Bin öğretmen ataması oranlarına göre


—750 Kadroluk Kasım ataması oranlarına göre


—Alan değişikliği öncesi norm ihtiyaç durumuna göre


—TEOG ağırlıklı sınav sistemine göre


—Alan değişikliğinden yara alan Lise branşlarına pozitif ayrıcalık verilmesi üzerine 


Şubat ataması yukarıda sıraladığımız maddelere göre mi yoksa MEB’in kendi kuracağı bir sistem üzerine mi olmalı? Sizce şubat ataması nasıl olursa herkesin mutlu olacağı bir sistem gelmiş olur?


Şubat atamasının hangi sisteme göre yapılması gerektiğini siz öğretmen adaylarına soruyoruz. Sizler de görüşlerinizi haberin altına yorum olarak paylaşırsanız düşüncelerinizi kamuoyuna duyurmaya çalışacağız


Kaynak Gazetekamu

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mağdur-Fizikci 2 yıl önce

Umarım senelerdir yüksek puanlarla atama bekleyen fizik-kimya-biyoloji öğretmenlerine bu sefer haksızlık yapılmaz.

Avatar
Uğur Bozkurt 2 yıl önce

Lise branslaraikadar zihin eng.ogretmenligine de pozitif ayrimcilik yapilmalidir .nedenlerimizden en büyüğü hem alanimizin ozelligi hemde en cok acigi bulunan 4. Brans olmamizdir