Öğretmen Diyarı

“Sözlü sınav” kadrolaşma yolu açıldı
Kaynak:BİRGÜN/ANKARA

OHAL kapsamında Resmi Gazete’de yayımlanan ikinci KHK ile sözleşmeli öğretmen istihdamına yeniden başvuruldu. Eğitim Sen MYK üyeleri yazılı açıklama yayımlayarak, “2007 yılında 20 bin 314 olan sözleşmeli öğretmen sayısı, üç yıllık bir zaman diliminde üç kattan fazla artarak 73 bin 950’ye ulaştı. 2010 yılında son verilerek, bu istihdam biçimine göre öğretmen ataması durduruldu. Bugün ise KHK ile hükümet sözleşmeli istihdam yöntemine yeniden başvurdu” denildi.

Açıklamada düzenlemeye ilişkin şunlar kaydedildi: 

“*Belirlenen her bir pozisyonun üç katına kadar adayın KPSS puanlarına göre sıralanacağını ve bu kişilerin ‘sözlü sınavla’ aday öğretmen olarak başvurdukları yere atanacakları ifade edilmektedir. 

*Atanan sözleşmeli öğretmenlerin 4 yıl boyunca başka yere atanamayacakları ve bu süreyi doldurmaları ve iki yıl daha aynı yerde kalmayı kabul etmeleri halinde kadroya geçirilecekleri belirtilmektedir.

*Bu düzenleme, açığa alınan binlerce öğretmen için yargısız infaz anlamını taşımakta ve bu kişilerin mesleğine geri dönmeyeceği ön kabulüne dayanmaktadır.

*Hükümet, bugüne kadar getirmek istediği esnek ve güvencesiz istihdamı OHAL’i fırsat bilerek hayata geçirdi. 

*Aday öğretmenlik, müdür ve müdür yardımcıları atamalarında ne kadar sorunlu olduğunu deneyimlediğimiz, kadrolaşma dışında hiçbir sonuca yol açmayan ‘sözlü sınav’ uygulamasına tekrar başvuruldu.”
Esnek ve güvencesiz istihdam

Açıklamada, ‘sözleşmeli öğretmenlik’ gibi esnek ve güvencesiz istihdamın temel biçimi olan bir uygulamayla öğretmen açığının kapatılmasının amaçlanmasının kabul edilemez olduğuna değinilerek, “Darbe girişiminden çıkarılacak ders, kamu personeli rejiminde kadrolaşma çabalarına son verilerek güvenceli istihdamın ve liyakat ilkesinin benimsenmesi olmalıdır. Etkili yargı denetiminden kaçırılmış ‘sözlü sınav’ uygulamalarının, sadece kadrolaşmaya hizmet edeceği açıktır. Bu nedenlerle aynı işi yapan emekçiler arasında hiyerarşik ilişkiler yaratmak yerine dayanışmayı temel alan; öğretmen açıklarının kadrolu ve güvenceli atamalarla gidermeyi hedefleyen politik bir yaklaşım benimsenmesini talep ediyoruz” denildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim