Öğretmen Diyarı

Sorun dershanelerde değil, temel liselerde


Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ‘Dershaneler kapatılamaz’ kararından sonra eğitim camiası “Şimdi ne olacak?” sorusunu soruyor. Dönüşüm için başvuran ama henüz onay gelmediği içindershane ruhsatı süren bin civarındaki kurum için hiçbir sorun yok. Bu kurumlar hâlâ dershane statüsünde ve öğrenci almalarının önünde de bir engel yok. Zaten AYM kararı sonrası veliler, çocuklarını kayıt ettirmek için kontenjan sınırı olan dershanelere hücum etti. Kayıt almaya başlayan dershaneler temmuz-ağustos aylarında en yoğun kayıt dönemini yaşayacak.

Bu süreçte en çok endişeyi, hükümetin dershaneleri kapatmak için ortaya attığı temel liseformülüne mecburen sarılan ve dönüşüme alınan kurumlar yaşıyor. Bakanlığın “Temel liseler devam edecek. Kimseyi mağdur etmeyeceğiz” açıklamasına rağmen temel liseye dönüşen kurumlar da dershaneye dönmek istiyor. Temel lise sahipleri okul olmak için yaptıkları masrafa rağmen ya dershane ya da hem okul hem dershane formülüne sıcak bakıyor.

MEB’DE PANİK: TEMEL LİSELER DEVAM EDECEK

Temel lise projesinin tamamen çöktüğü gerçeğini kabullenmek istemeyen MEB bürokratları ise kamuoyuna yaptıkları açıklamalarla temel liselerin ve zarara uğrayan sektör sahiplerinin gönlünü almaya çalışıyor. En son açıklama yapan Bakan Nabi Avcı da temel liselerin mağdur edilmeyeceğini belirterek bu kurumların öğrenci almaya devam etmeleri gerektiğini söyledi. Ancak Avcı, bu kurumlara daha önce kaydolan ve şimdi kaydını alarak dershaneye yönelen büyük halk kitlesini görmezden geldi. Avcı’nın açıklamaları sektörde karşılık bulmuyor. Temel lise olan eğitim kurumları, “zararın neresinden dönülürse kârdır” anlayışıyla bir an önce kendilerine de dershane olma yolunu açacak bir düzenleme istiyor.

AYM KARARI SONRASINDA TABLO

Dershaneler: Dönüşüme kabul edilmeyen 1000 civarı dershane kayıt almaya devam edebilir. Dönüşüme başvuran ve henüz ‘olur’ almayan dersaneler MEB’e dilekçe vererek başvurularını geri çektikleri takdirde hâlâ dershane ruhsatları olduğu için öğrenci alabilir.

Temel liseler: Dönüşüme kabul edilen liseler aynen eğitime devam edebilir. Ancak dershaneye dönmek isteyen kurumlar için MEB'in yeni dershane düzenlemesine ihtiyaç var.

Yeni dershane kurulması: AYM kararı mevcut dershaneleri koruma altına aldı. Ancak yeni dershane kurulabilmesi için AYM'den çıkacak gerekçeli karar sonrası MEB'in kanuna dershanelerle ilgili mevzuatını koyması gerekiyor.


Kaynak: meydangazetesi.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim