Öğretmen Diyarı

Sorularla özel okul teşviğinden kimler yararlanabilir?
MEB, özel okullarda çocuğunu okutmak isteyenlerin tabi olacağı esasları belirleyen kılavuzu yayımladı. Aşağıda kılavuz temel alınarak soru ve cevap dosyası oluşturulmuştur.

1- Başvurular ne zaman ve nereden yapılacak?

Başvurular 15 Ağustos 2016 ila 02 Eylül 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. Özel okul teşviğinden yararlanmak isteyen veli, resmi veya özel bir okula gidecek, orada kurulan başvuru masasındaki görevli aracılığıyla e-Okuldaki "Özel Kurumlar Eğitim ve Öğretim Desteği Menüsü" üzerinden başvuru yapacaktır.

Çocuğun herhangi bir okulda kaydı yok ise önce bir okula kayıt yapılacak ve okul aracılığıyla başvuru yapılacaktır. Bir okulda kaydı var ise kayıtlı olunan okul aracılığıyla başvuru yapacak.

Toplam 75 bin öğrenciye ilk defa özel okul teşviği verilecek.

2- Geçen yıl teşvik alanlar yine başvuru yapacak mı?

Geçen yıl teşvik alanların öğrenci hala ara sınıfta ise bu yıl başvuru yapmasına gerek bulunmamaktadır. Bunlar, okulun öğrenim süresi sonuna kadar bu destekten yararlanacaktır Sadece, bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapan öğrenciler eğitim ve öğretim desteğinden yararlanma hakkını kaybedecektir.

3- Teşvik bedelleri ne kadar ve ne zaman ödenecek?

Okul öncesinde 2 bin 860 lira, ilkokulda 3 bin 440 lira, ortaokul ve ortaöğretimde 4 bin lira, temel lisede 3 bin 440 lira teşvik verilecektir.

Teşvik miktarının %35'i Kasım, %35'i Şubat ve %30'u Haziran aylarında olmak üzere veliye değil öğrenim gördükleri okullarına ödenecektir.

4- Teşvikte hangi kriter esas alınacak?

Başvurularda, çocuğa teşvik çıkabilmesini sağlayacak kriterleri görmek için tıklayınız.

5- Sonuçlar ne zaman ilan edilecek?

Teşvik başvuru sonuçları 5 Eylül'de ilan edilecek. 6 ve 19 Eylül tarihleri arasında ise öğrencilerin okul tercihleri alınacaktır. Eğitim ve öğretim desteği hakkı kazanan öğrencilerin, yerleştiği özel okula 21-26 Eylül tarihleri arasında nakil ve kayıt işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Boş kalan kontenjanlar için ise aynı tercihler üzerinden 27 Eylül'de ek yerleştirme işlemi yapılacak. Ek yerleştirme ve kayıtlar 27-30 Eylül'de yapılacak.

Kılavuzun tam metni için tıklayınız
.
Anadolu Ajansı

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim