Öğretmen Diyarı

Soru hazırlamayı bilmeyenler öğretmen seçiyor!

SÖZCÜ EĞİTİM

2015-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavı 12 Temmuz Pazar günü yapıldı.

ÖABT, Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarına katılacak öğretmen adayları için alanlarına bağlı olarak düzenlendi. Bu kapsamda, ÖABT, Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, matematik, fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, Almanca, İngilizce, rehber öğretmen ve sınıf öğretmenliği alanlarında uygulandı.

ÖABT sınavı ile öğretmen adaylarının alan bilgisi ölçülmeye çalışılıyor.

ÖSYM ÖABT sınavında da geleneğini bozmadı ve Coğrafya alanındaki hatalı sorularıyla itirazların odağı oldu.

12/07/2015 tarihinde yapılan ÖABT Coğrafya sorularının 4 tanesine Öğretmen adaylarının talebi üzerine Türk Coğrafya Kurumu Başkanı Ahmet Ertek ve Türk Coğrafya Komisyonunun kararıyla itiraz edildi.

Ayrıca 10 soru içinse üniversite hocalarının da desteğini alan adaylar aralarında para toplayarak sorulara itiraz ettiler. Çünkü yanlışa yanlış demenin de faturası adaylara kesiliyor. Her soru itirazı için ÖSYM ye 20 TL ödenmesi gerekiyor.

Bu kadar itiraz sözkonusu iken ÖABT Coğrafya sorularının güvenirlilik ve geçerliliği tartışılır!

ÖABT Coğrafya sınavına giren öğretmenler sınavın iptal edilmesini istiyor. ÖSYM nin makul hata sınırlarını aşmasının neticesinde Türk Coğrafya Kurumu na vereceği yanıt ise merakla bekleniyor.

ÖABTCoğrafyaİptalOlsun hasthagıyla sosyal medyadan da seslerini duyurmaya çalışan ÖABT Coğrafya sınavına giren öğretmenlerin paylaşımlarından bazıları şöyle:

İŞTE O TWİTLER:

Üniversiteli ‏@Unililer
Senin soru hazırlamayı bile beceremediğin sınavdan, öğretmenlerin atanmasını bekliyorsun valla helal olsun. #ÖABTCoğrafyaİptalOlsun

Yüksel Özen-COĞRAFYA ‏
#ÖABTCoğrafyaİptalOlsun Soruların zorluk derecesini artıracağız diye doğru cevabı şıklara koymayı unutan ÖSYM’ye mi emeğimiz emanet?

Nihan Andaç ‏@nihangeo
#ÖABTCoğrafyaİptalOlsun ne yani biz mi soruları yanlış anladık?

ebruli ‏@eebrucrr
#OEABTCoğrafyaİptalOlsun mrb ben ebru öğretmen sınavda 5 sorunun yanlış olduğunu anlayacak kadar alan bilgim var!

Tuğba Demet ‏@tgbdmt
Varenius “coğrafya çifttir ” derken bir soruda iki cevabı kastedmemisti #ÖABTCoğrafyaİptalOlsun

İŞTE O SORULAR VE CEVAPLARI:

Türk Coğrafya Kurumu Başkanı Ahmet Ertek ve Türk Coğrafya Komisyonunun kararıyla itiraz edilen yanlış ya da eksik olan soruların çözümleriyle birlikte cevapları şöyle:

Soru No: 2 – Sorudaki şekilde izohips aralıkları 50’şer metrede bir verilmiştir. Dolayısıyla K noktası 950 metre değil, 900 m olmalıdır. Cevap B (950-1000-900-1050) doğru değildir. Çünkü izohips aralıkları 50 m’de bir doğru sayıldığında; K içi okla da gösterilen bir karstik çanaktır, L bir tepe yamacıdır, M içi okla gösterilen karstik bir çanaktır ve N ise bir tepedir.

Doğru cevap: C (900-1000-850-1050)’dir.

Soru No: 7 – Sorudaki şekilde kurak ve yarıkurak bölgelerdeki I ve II numaralı yerlerin jeomorfolojideki isimleri ya da yerşekillerinin isimleri sorulmuştur. Cevap B (I-Nubbin, II-Playa) olarak verilmiştir. Sorunun cevabı ilk başta doğru gibi görülmekle birlikte, eğer cevaplardan herhangi birinde, I-İnselberg=Adatepe=Şahit tepe, II-Playa olarak verilseydi, cevap doğru olabilirdi. Ancak sorunun kökü doğru değildir. Erinç’e göre İnselberg’ler maddesinde: “Kuzey Amerika’nın kurak güneybatı bölgelerinde de pediment karakterindeki aşınım düzlükleri üzerinde (inselber’lere) benzer şekilli tek tepeler topoğrafyanın karakteristik bir unsurunu oluştururlar ve nubbin adı altında tanınırlar. Kaynak: Sırrı Erinç. 2001. Jeomorfoloji II (Güncelleştirenler A.Ertek ve C.Güneysu), Der Yay. Sayfa: 72, Paragraf: 2-3, İstanbul.)” Bu nedenlerle soru kökü “Yukarıda Kuzey Amerika’da Kurak ve Yarıkurak Bölgelerde oluşan …) diye başlamalıydı. Nubbin Kuzey Amerika’ya has verilmiş bir isimdir. Bu haliyle doğru cevap yoktur, soru iptal edilmelidir.
Soru No 15 – Gayserlerin aralıklı olarak püskürme nedenleri sorulmuş: Cevap B doğrudur. Ancak cevabın içinde en can alıcı nokta olan “B – Yüzeyden derine indikçe -basınç farkından dolayı- suyun kaynama noktası sıcaklığının artması” ifadesine koyu renkli yazılanlar eklenerek cevap daha açık hale getirilmeliydi. Ancak bu haliyle de cevap B doğru olarak kabul edilebilir.

Soru No 24 – Aşağıdakilerden hangisi maden yataklarının işletilmesinde daha az etkiye sahiptir? diye sorulmuş ve aşağıdaki seçenekler verilmiştir:
A-İşletme maliyeti
B-Rezerv
C-Teknik düzey
D-Tenör
E-İklim
Burada verilen doğru cevap D-Tenör’dür. Ancak, rezerv ve tenör (Atalay’a göre; tenör: Bileşik içerisinde bulunan maddenin miktarıdır. Kaynak: İbrahim Atalay 2005. Genel Beşeri ve Ekonomik Coğrafya, s.165, İzmir.) ile teknik düzey maden yataklarının işletilmesinin olmassa olmazıdır. Cevap D doğru değildir. Geriye işletme maliyeti ve iklim kalmaktadır. Bunlar da yanlış cevaplardır. Tenörü çok az da olsa maden yatağı işletilir mantığı ise çok terstir. Bu soruda doğru cevap yoktur.
Soru No 33 – Türkiye’de kara ve deniz meltemlerinin kışın görülmemesi nedeni sorulmuştur?
“E-Yazın bölgesel basınç gradyanının zayıf olması”, doğru cevap olarak verilmesine rağmen cevap doğru değildir. Cevap yoruma açıktır. Cevapların içinde doğru şık yoktur. En yakın cevap “Kışın Sibirya Yüksek Basıncının etkili olması” D olmasına rağmen; orada da sıcaklık farkı yoktur. Birbirini tamamlayarak zorlamayla C ve D şıkları birlikte doğru olabilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol