Öğretmen Diyarı

Son Cumhurbaşkanlığı Seçim Anketi Sonuçları Çarpıcı Sonuç !

Her iki araştırmaya göre ilk turu 10 Ağustos Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışı Erdoğan açık ara önde götürüyor.

KONDA'nın Başkanı Tarhan Erdem'in analizi ise çok çarpıcı: "Erdoğan Karşıtlığı'nın toplum tarafından kabul görmediğinin mahalli seçimlerde ortaya çıktı. Erdoğan 2010 referandumuna yakın oy alacak"

 

KONDA ANKETİNİN SONUÇLARI

 

KONDA, ilk turu 10 Ağustos Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için tahminlerini açıkladı. KONDA, yüzde 99 güven aralığında hata payını artı-eksi yüzde 2,6 olarak duyurduğu son araştırmasına dayandırdığı oy oranlarına ilişkin tahminlerini, Tayyip Erdoğan için yüzde 57, Ekmeleddin İhsanoğlu için yüzde 34, Selahattin Demirtaşiçin de yüzde 9 olarak açıkladı.

 

Yönetim Kurulu Başkanı Tarhan Erdem ile Genel Müdür Bekir Ağırdır yönetimindeki KONDA Araştırma Şirketi, 30 ile bağlı 155 mahalle ve köyde 2 bin 720 kişiyle yüz yüze yapılan görüşmelere dayalı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

 

Halk Erdoğan karşıtlığını kabul etmedi

 

AK Parti'nin geçmiş seçimlerdeki başarılarına değinilen açıklama da 2007'den bu yana yapılan dört seçim ve bir halkoylaması ile ara dönemlerde, AK Parti'ye karşı bütün siyasal parti ve grupların Erdoğan karşıtlığı politikasının halk tarafından kabul görmediği sonuçlarına yer verildi.

 

Açıklamada "2007'den bir iki yıl önce başlayan 'Erdoğan Karşıtlığı' politikasına hapsedilmiş olan siyaset yapma ve propaganda anlayışı, aynı argümanlar ve aynı sloganlarla 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de sürdürülmüştür. Milletvekili seçimi olsaydı AK Parti 2011 seçim sonucunun bir iki puan üstüne çıkacak iken; partilerin üç adayla temsil edildiği 10 Ağustos seçiminde Erdoğan, 2010 Halkoylaması sonucuna yakın oy alma potansiyelini yakalamıştır.' İfadelerine yer verildi.

 

Siyasal partilerin 'Erdoğan Karşıtlığı'nın toplum tarafından kabul görmediğinin mahalli seçimlerde ortaya çıktığı vurgulandı.

 

A&G'NİN ANKETİNE GÖRE DE ERDOĞAN AÇIK ARA ÖNDE

 

Kamuoyu araştırma şirketlerinden A&G Araştırma da ilk turda Başbakan Erdoğan'ın seçileceğini açıkladı. 2-4 Ağustos tarihlerinde 49 ilde 5.423 hanede yapılan araştırma da Erdoğan açık ara önde görülüyor.

 

Erdoğan ilk turda seçiliyor, İhsanoğlu CHP ve MHP'nin toplamının altında

 

A&G Araştırma sonuçları şöyle:

 

Recep Tayyip Erdoğan: % 55,1

 

Ekmeleddin İhsanoğlu: % 33,3

 

Selahattin Demirtaş: % 11,6

 

CHP ve MHP'nin oylarının üzerine yeni oylar alamayan İhsanoğlu iki partinin toplam oyunun 8 puan altında kaldı.

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim