Öğretmen Diyarı

Sömestr Tatili İçin Alternatifler

Karneler alındı okullar tatil oldu. Peki karne sonucu nasıl davranılmalı ve tatil nasıl değerlendirilmeli?

Karnenin anlamı aileden aileye değişmektedir. Bazıları çocuğuna her koşulda ona destek olacağını belirtip, notların öneminden çok öğrenme sürecinin zevkini ve merak duygusunu aşılar. Çocuk, merak duygusu ile öğrenmenin keyfini tattıktan sonra zaten ailelerin kendisine ‘ders çalış’ demesine gerek kalmamaktadır.

 

İyi karne kavramı, her aileye göre değişir. Önemli olan çocuğun kapasitesine uygun bir beklentide olabilmek ve çocuğa taşıyabileceğinden fazla yük vermemektir. En güzel ödül, her zaman için sözel olandır. Çocuğa kendini değerli hissettiren cümleler kurmak önemlidir. Ancak bunu fazla abartmak çocukta, böyle bir beklentide olduğunuz, başka bir durumu zaten kabul edemeyeceğiniz hissini uyandırabilir.

 

Bazen 'Sana güveniyorduk zaten" demek bile ne kadar beklentiye sahip olduğunuzu gösteren bir cümle olmaktadır. Bu tarz duyguları çocuğa geçirmemek gerekmektedir. Çocuğu okuldaki performansından dolayı tebrik etmek, ona ne düşündüğünü sormak önemlidir.

 

Kötü karne getiren çocuğa ‘Ne hissediyorsun?’ diyebilmek, sonrasında okul performansının düşük olmasının nedenlerine suçlamadan ve sorgu hissi vermeden bakabilmek, gerekirse kendi hatalarınızı da kabul edebilmek önemlidir.

 

Çocuğa bu durumu düzeltmek için ‘Sana nasıl yardımcı olabiliriz?’ denilmelidir. Sorun, aile içi çatışmalı ilişkilerden kaynaklanıyorsa, yakın zamanda taşınma, boşanma gerçekleşmişse, çocuğun; performans kaygısı, konsantrasyon ve öğrenme güçlüğü, davranış problemi ya da tembellik gibi görünen hiperaktivite gibi başka sorunları varsa bir uzmana danışmak gerekmektedir. Burada amaç, sorunun kaynağına bakılıp, neler yapılacağına dair çözüm bulmaktır.

 

Olumsuz cümleler kurulmamalı, çocuğun benlik saygısını düşürecek, zarar verici sözler veya davranışlardan kaçınılmalıdır. Son dönemde karne korkusu ile evden kaçan hatta intihar eden çocuklara rastlanmaktadır. Burada karne neredeyse hayatın anlamı olarak algılanmakta ve kötü olduğu takdirde yaşamaya bile istek duymama, ciddi anlamda kendini suçlama ve ceza korkusu görülmektedir.

 

Söz verdiyseniz hediye alın

 

En güzel hediye sözel olandır. Ancak söz verilen somut bir hediye varsa tutarlı olmak ve yerine getirmek gerekmektedir. Ailelerin öğrenmenin bizzat kendisinin ödül olduğuna dair inancı çocuklara geçirebilmesi önemlidir.

 

Tatil, yoğun okul döneminden sonra daha çok keyif alınan aktivitelere zaman ayırmaktır. Okul öncesi çocuklar eğlenceli aktivitelere katılabilirler. Özellikle 9-12 yaşlarında çocuklar kendi cinsleriyle vakit geçirmeye yönelirler, buna dönük planlar yapılabilir.

 

Tatil döneminde kitap okuma alışkanlığı bırakılmamalıdır. Bu alışkanlığı edinmemiş çocuklara en güzel öğretme yöntemi; ebeveynin de kitap okumaya zaman ayırdığını görmesidir. Üniversite sınavına hazırlanan gençler tatil döneminde de çalışmaya devam etmelidirler çünkü arada uzun süre boşluk bırakmak hem motivasyonu düşürecek hem de tekrar olmadığı için unutma daha fazla olacaktır.

 

 

Kaynak: ivillage.mynet.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol