Öğretmen Diyarı

Soma\'da eğitim faciası

METİN CAN

 

Soma'da yaşanan maden faciası, Türkiye'de maden işletmelerindeki ihmaller zincirini bir bir ortaya çıkarıyor. SABAH'ın ulaştığı belgeler, 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma başta olmak üzere Türkiye'deki birçok madende tatlı karların insan hayatına tercih edildiğini ortaya koydu. Maden işletmecilerinin vardiya kaybı olmasın diye çalışanların mutlaka alması gereken iş güvenliği eğitimlerini kağıt üzerinde verdiği belirlendi. Avrupa Birliği (AB) müktesebatı, bir maden işçisinin statüsüne göre 98 saate kadar çıkan mesleki ve iş güvenliği eğitimleri alması gerektiğini söylüyor.

 

YÜZDE 10 YETER 

Savcılığa da ulaştırılan belgelere göre Soma madeninde çalışan mühendis ve işçiler bu eğitimin sadece yüzde 10'unu alabilmiş. Celal Bayar Üniversitesi yetkilileri bu yüzde 10'luk bölümün de ehil kişilerce verilmediğini belirtiyor. Mesleki eğitim uzmanı Begüm Özdoğularlı, A sınıfı eğitmen belgesinin yetersiz kişilere peşkeş çekildiğini söyledi. Mevzuata hızlı ayak uydurmak adına meslek lisesi öğretmenlerine dahi bu belgenin verildiğini ileri süren Özdoğularlı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş güvenliği yasalarında işveren ve sorumlu müdürleri sıkı denetime aldı. Ancak işveren, yönetici ve mühendisler verimlilik adına eğitimleri vermeye yanaşmadı."

 

EĞİTMENLER AYDA 20 BİN TL KAZANIYOR

Özdoğularlı Soma'da yaşanan eğitim skandalının Türkiye'deki birçok şirkette yaşandığını belirtti. Maden gibi riskli işletmelerde işçisinden mühendisine özel eğitim gerektiğini vurgulayan Özdoğularlı, şöyle konuştu: "Öğretmenler için A sınıfı eğitmen belgesi karlı bir iş kapısı oldu. Devletin 13-15 TL ders ücreti verdiği öğretmenler, bu sınavı kazandıktan sonra bir uzman veya bir öğretim görevlisi gibi ücretini 100 TL'ye çıkardı. Oysa bu eğitmenler sadece test çözerek belgeleri aldı. Bu çok riskli ve insan hayatını tehlikeye atan bir durum. A sınıfı belgesi olan bir uzmanın kazancı 20 bin TL'yi buluyor."

 

\"Sabah\"

Anahtar Kelimeler:
Somada Eğitim Faciası

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol