Öğretmen Diyarı

ŞOKK MEB SINAVINDA ŞAİBE

Yaklaşık bir milyon gencin öğrenim gördüğü açıköğretim lisesinde, müthiş bir iddia ortaya atıldı.

Sınav kitapçıklarının sınav merkezi yerine gizlice özel bir matbaada basıldığı iddia edildi.

Sınavlardaki puan hesaplamaları ve yerleştirme hatalarıyla gündemden düşmeyen Milli Eğitim Bakanlığı nın 2014 Açıköğretim Lisesi Sınavı hakkındaki iddialar, sınav sonuçlarının güvenirliğini soru işaretlerine boğdu.

Karşı gazetesinden Can Güleryüzlü nün haberinde yer alan iddialara göre;

MEB, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü nde tam anlamıyla skandal bir işe imza atıldı ve Bakanlık bünyesinde kapalı devre sistemde basılması gereken açıköğretim lisesi sınav soruları gizlice kurumdan dışarı çıkartılarak özel bir matbaada bastırıldı.

İddiaya göre skandal, kademe kademe şöyle gerçekleşti:

1- GÖLBAŞINDA YASAL BASIM YERİ

4-5 Ocak 2014 te yapılacak sınavlar için, 2 Aralık 2013 ile 5 Ocak 2014 tarihleri arasındaki 35 günlük süreyi kapsayan sınav sorularının basım yeri olarak MEB in Gölbaşı Adnan Güneşoğlu Kampüsü nde yer ayarlandı.

Kapalı devre uygulaması ile basılacak olan kitapçıkların üretimi için; 10 memur, 20 işçi ve 20 firma personeli olmak üzere 50 personel ayarlandı.

Basıma başlandığı gün, yönetmeliklerin emrettiği gibi görevlendirilmiş personel, hiçbir şekilde dışarı çıkmayacaktı ve onların ihtiyaçları, teknik personel adı altında oluşturulan bir ekip tarafından dışarıdan giderilecekti.

2- MAKİNE BOZULDU İŞLER KARIŞTI

Sınava az bir zaman kala kapalı devre baskı için kullanılan ve yedeği bulunmayan HEIDELBERG marka web baskı makinesinde ana kart arızası meydana geldi. Kapalı devre uygulamasında Web Sorumlusu olarak görevlendirilen Süleyman Koçak, arızayı gideremedi. Bunun üzerine İstanbul dan bir teknik ekip geldi ancak onlar da tamir edemedi. Son olarak Almanya dan teknisyen istendi ancak, En erken 1 haftaya gelebiliriz yanıtı alındı.

3- BULDUKLARI ÇÖZÜM SORUNDAN BETER

Sınavdan sorumlu yetkililerin bulduğu çare ise tam bir skandaldı. Kesinlikle dışarıya sızdırılmaması gereken sınav soruları, dışarı çıkartılarak özel bir matbaada bastırıldı.

28 Aralık 2013 tarihinde kapalı devre uygulama alanından dışarı çıkması yasak olan Kapalı Devre Koordinatörü Dursun Mercan, işçilerden Aşır Özden, Süleyman Koçak ile Ahmet Yeyin ve kapalı devre aracını kullanmak üzere görevli firma personeli Kemal Çimen, yasak olmasına rağmen binadan ayrıldı.

Kapalı Devre Koordinatörü Sefa Köksal ile Grup Başkanvekili M. Nadir Çalış ın bilgisi dahilinde hareket eden gizli ekip, Ankara dan Kazım Karabekir Caddesi ne gitti. Burada baskı işleri yapan özel firma Semih Ofset e Açıköğretim Liselerine ait eksik kalan sorular bastırıldı.

4- TUTANAK BİLE TUTMADILAR

Grup Başkanı Çalış ve Kapalı Devre Koordinatörü Köksal olayın ortaya çıkmaması için kapalı devre teknik destek görevlilerine tutanak tutturmazken, Bakanlığın üst birimleri de hiçbir şekilde haberdar edilmedi. Söz konusu özel matbaada basılan sınav soru kitapçıkları bir gün sonra kamyonla yeniden Gölbaşı Adnan Güneşoğlu Kampüsü nde bulunan matbaa birimine teslim edildi.

O MATBAA MED DEN 1 MİLYON KAZANMIŞTI

Soruların gizlice bastırıldığı iddia edilen Semih Ofset, daha önce MEB e optik okuyucu satışı da yapmıştı. Bakanlık, bu matbaadan 4 adet optik okuyucuyu 1 milyon TL ye satın almış ancak Mart 2013 ayından itibaren kullanılmayan optik okuyucular için firmaya bakım ücreti ödemeye devam edilmişti.

Karşı Tarafajanskamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim