Öğretmen Diyarı

Siz de öğretmen miydiniz?

Bu günkü molla eğitiminin ne tür bir toplum yetiştirmeye yönelik olduğunun detaylarına girecek kadar yerim olacağını sanmıyorum. Kaldı ki, bu molla yetiştiren ucube (4+4+4) sistemi konu alan onlarca yazı yazdım.  Bu yazımda kendi öğretmenliğimi, öğretmen olmak için aldığım eğitimi, yani beni, bizi öğretmenliğe nasıl hazırladıklarını anlatırken 1960- 70'li yılların eğitim sisteminin bizim kuşakta yarattığı olumsuzlukları eleştirmek  değil,  ama, biraz olsun (çünkü bu konuda yeterli birikimim olduğunu sanmıyorum) sergilemek istiyorum. İsterseniz ilkokuldan başlayayım:

Bir köy ilkokulun 5. sınıfının sonunda dünyada kaç ülke olduğunu, bunların başkentlerini, nüfusunu, dünya haritasındaki yerini gözüm kapalı gösterebilirdim. Beni zeki, çok çalışkan olarak düşünmeyin. Asıl sorulması gereken 'bunlar bize niçin ezberletilir, neden bilmek zorunda kalırdık?' Deniz görmemiş bir bozkır çocuğuna Akdeniz ilkinin özelliklerini bilmesi yetmez, bitki örtüsü, yer altı zenginlikleri, endüstriyel tarımı, fabrikalarını ezberledik. Hadi diyelim ki "Ezberlemişsen ülkeni öğrenmişin bunda ne var?" diye düşünebilirsiniz. Ya Amerika'nın Kayalık Dağlarını, Ural'ların özelliklerini, balkanları, karpatları...Yunanistan'da yetişen tarım ürünlerini....neden ezberlerdik acaba? İnanın hep karneye hep "peki iyi" olarak yazılan "hal ve gidiş"in ne olduğunu anlamadan 'peki iyi'yle mezun oldum ilkokuldan.

Hele hele ilkokulda hep pekiyi, orta öğretimde 9-10 aldığım tarih dersindeki ezberim müthişti. İslam Tarihini, Türk Tarihini, yetmedi Osmanlı tarihini o minicik kafalarına çakmanın adı  mıdır bilimsellik?

Kurbağada  iskelet konusunu ezberleyemediğim için biyolojiden ikmale kaldığımı, tam'ı bilmeden kesri bir türlü kavrayamadığım için yediğim dayakları...

Öğretmen yetiştiren bir kurumu bitirerek öğretmen oldum. Ezber eğitimi bitti mi sanıyorsunuz? Öğretmen olduğumda öğrenciyle karşı karşıya gelince sudan çıkmış balık gibi şaşkındım. Bana üç yıl boyunca nasıl öğretmenlik yapacağı değil, aruz kalıplarından tutunuz da dünya edebiyat tarihine, edebi sanatların envai çeşidine kadar hepsini ezberledik de öğrenciyle nasıl iletişim kurulacağını öğretmediler bize. Bir kısım arkadaşlar "Sen eğitim psikolojisi okumadın mı?" diyebilirler. Siz, okumuş,  anlamış olabilirsiniz; ben ve benim gibi binlerce, yüz binlerce öğretmenin bu dersi ezberleyerek geçer not aldıklarına inanıyorum. Öğretmen yetiştiren bir kurum bitirmedikleri halde öğretmen olanlar, bu dersin adını bile duymadan mesleğe atılanlar olanlar lütfen alınmasınlar.

Öğretmenliği sanayide bir ustanı yanında yetişen çırak gibi sınıflarda öğrenmemiz yıllarımızı aldı, öğrenmek isteyenlere tabi.  

Bu ülkenin eğitimi salt bu gün değil;  dünden bu güne asla ve asla milli ve bilimsel olmamıştır. Anımsarsanız ülkedeki okulların mimarisinden tutunuz da değerlendirme sitemine, müfredatına kadar örnek olarak hep ABD alınmıştır. Ya şimdi? O yıllarda çocukların beyini ölü ve gereksiz bilgileri ezberiyle geçti. Şimdi de  Arap aleminin dini doğmalarını ezberletmekle geçiyor.Yaratıcı zekanın eğitimde o gün de yeri yoktu, bu gün yok.

Kendileri nasıl yetiştirilmişse, onlar da öğrencilerini öyle yetiştirdiler. Arada okuyanı, dünya ve düzeni sorgulayanlar da çıkmıştır. Bu ezber bozan tiplerin dosyaları sürgünlerle doludur ve idarece ikinci sınıf öğretmen olarak değerlendirilmişlerdir. İşin garibi öğrencilerin unutamadıkları öğretmenler de bunlardır...  Öğretmen yetiştiren kurumları kıt olanaklarla bitirenlerin öğretmen olması için ölü bilgi mezarlığından yeterli puanı alması yetmiyor artık;  malum bir partinin il başkanından "kart hamili partimiz sempatizanıdır.." gibi bir bonservis alınması gerekiyor.

Yeniden öğretmenliğe başlasam iletişim konusunda en az 4-5 kitabı hazmetmeden, bu konuda yeterlik belgesi almadan sınıftın kapısında adımımı atmazdım.

22 Kasım 2014

huseyincelep@gmail.com                                     

Hüseyin CELEP

 

RADİKAL

Anahtar Kelimeler:
öğretmen miydiniz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol