Öğretmen Diyarı

Sınırda Okullar İkinci Bir Emre Kadar Tatil Edildi, Mahallere Boşaltılıyor

ŞANLIURFA (ANKA) – Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Suruç’a bağlı Büyükkendirli, Küçükkendirli ve Mürşitpınar mahallelerinin boşaltılmasına karar verildiğini belirterek, vatandaşlardan, değerli eşyalarını yanlarına alarak ve evlerinin kapılarını kilitleyerek, mahallelerden ayrılmalarını istedi. Vali Küçük, sınıra yakın okulların da ikinci bir emre kadar tatil edildiğini söyledi.

 

Terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmaların sürdüğü Kobani bölgesinden atıldığı değerlendirilen bir havan mermisi, Suruç ilçesinin Büyük Kendirci Mahallesi’nde Berhan Polat’a ait müstakil eve isabet etti.

 

Merminin, Suriye tarafında bir duvarı delip geçerek, Polat’a ait evin bir köşesinden girip diğer köşesinden çıktığı görüldü.

 

Konuya ilişkin bir televizyon yayınına katılarak açıklamalarda bulunan Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, sınırda yaşananlar hakkında bilgi verdi.

 

Vali Küçük, şunları kaydetti:

 

-OKULLARA İKİNCİ BİR EMRE KADAR TATİL-

 

“Küçükkendirli, Büyükkendirli ve Mürşitpınar mahallesinde tahliye kararı aldık. Vatandaşlarımıza da tebliğ ettik. Bu hususta anons da yapıyoruz. Vatandaşlarımızın güvenliği esastır. Şu anda aldığımız tedbir budur. Ayrıca sınır boyundaki o bölge Kobani’nin karşısına düşen o bölgedeki okulları da ikinci bir emre kadar, gelişmelere bağlı olarak tatil ettik.”

 

-“GİDECEK YERLERİ VAR”-

 

Köylerde yaşayanların nereye yerleştirileceklerinin sorulması üzerine Vali Küçük, “O konuda bir sorun yok. Bizim yeni yaptığımız okullarımız var. Köylerimizde akrabaları olanlar var. Çadır kentlerimiz dolmamış, oraya da alabiliriz. Orada bir sorun yok. Önemli olan bizim hiçbir vatandaşımıza bir şey olmaması. Gidecek yerleri var” şeklinde konuştu.

 

-“SENARYOLARIMIZ HAZIR”-

 

Küçük, başka yerlerin boşaltılıp boşaltılmayacağına dair bir soruya cevaben de “Gelişmelere bağlı olarak değerlendireceğiz. Senaryolarımız hazır. Ona göre hareket tarzımızı belirleyeceğiz.

 

-“GÜVENLİ BÖLGELERE ÇEKİLİN”-

 

En önemlisi olarak bizim ricamız şu; tabi merak eden, endişelenen, hassas olan vatandaşlarımız var ama tepelerde de olsa bulunmamaları gerekir. Çünkü havan topu düşebilir. Mermiler gelebilir. Vatandaşlarımızdan ricamız, güvenli bölgelere çekilmeleri. Sınırda güvenlik kuvvetlerimiz var, tedbirleri almış durumda. Vatandaşlarımız boş arazilerde dahi durmamalı” diye konuştu. (ANKA)

 

(HM/ÖZK)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol