Öğretmen Diyarı

Sınıf Tekrarına Kalan Öğrenciler Hakkında Resmi Yazı

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Sınıf Tekrarına Kalan Öğrenciler Hakkında Resmi Yazı

DAĞITIM YERLERINE


İlgi: a) Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği,


b) Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitimi Genel Müdürlüğünün 01/05/2014 tarihli ve 20880154/10.06/1736074 sayılı (2014/8 Nolu) Genelge.


Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları bünyesindeki "Meslek Lisesi" program türü 10. sınıf öğrencilerinden 2014-2015 eğitim-öğretim yılında sınıf tekrarına kalanların durumuyla ilgili olarak 2015-2016 eğitim-öğretim yılında "Meslek Lisesi" 10. sınıf öğrencisi bulunmadığı belirtilerek uygulamaya ilişkin tereddüte düşüldüğü Genel Müdürlüğümüze gelen yazılardan anlaşılmaktadır.


İlgi (a) Yönetmeliğin Geçici 5'inci maddesinin birinci fıkrasında; "2013-2014 öğretim yılı itibariyle Anadolu öğretmen liseleri, meslek liseleri, teknik liseler, Anadolu meslek liseleri, Anadolu sağlık meslek liseleri, Anadolu teknik liseleri, çok programlı liseler, mesleki ve teknik eğitim merkezleri, genel liseler ile imam hatip liselerinde öğrenim gören ve öğrenim hakkı bulunan öğrencilerin hakları mezun oluncaya kadar korunur." ifadesi ile ilgi (b) Genelgenin 15'inci maddesinde belirtilen hükümlere göre iş ve işlemlerinin yapılması gerekmektedir.


Buna göre; "Meslek Lisesi" program türünde kayıtlı olan söz konusu öğrencilerin ortak derslerini Anadolu meslek programı öğrencileriyle, ortak olmayan derslerini ise öğrenci sayısına bakılmaksızın kazanılmış hakları korunarak kayıtlı oldukları okul türü ve alandaki öğrencilerle birlikte görmeleri gerekmektedir.


Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.


Osman YILDIRIM

Bakan a.


Genel Müdür V.

Kaynak: turkkamu.net


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol