Öğretmen Diyarı

Sınıf Öğretmenleri Ortaokullara Yönetici Olabilir
 Sınıf Öğretmenleri Ortaokullara Yönetici Olabilir Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumu yöneticileri Atama ve yer değiştirme yönetmeliği, 04.08.2013 tarihli ve 28728 sayılı Resmi gazetede yayınlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 07.08.2013 tarih ve 31334 sayılı yazıları ile yönetici atama konusunda atama takvimi belirledi.

Bu yazıya göre bakanlık;

1-Kurum tiplerinin belirlenmesi.

2-Sınava dayalı yönetici atamaları.

3-Norm kadro fazlası yönetici atamaları.

4-İstege bağlı yer değiştirmeler.

5-Rotasyona bağlı yer değiştirme işlemleri.

Şeklinde bir atama takvimi oluşturulmuştur.

Şimdi en çok tartışılan konulardan birisi Sınıf öğretmenlerinin Ortaokullara yönetici olup olamayacağı.

Yönetmelikte Sınava başvuru ve atama şartları 5. Maddede açıklanmış ve ilgili kısım aşağıdaki şekilde.

MADDE 5 – (1) Yönetici adaylarında;

c) Atanmak üzere başvurulacak eğitim kurumuna alanı itibariyle öğretmen olarak atanabilmek veya bu eğitim kurumunda aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak; fen ve sosyal bilimler liseleri ile bilim ve sanat merkezleri yöneticiliği için bu okullarda öğretmenlik yapmış veya yapmakta olmak,

Talim terbiyede alan tanımı; h) Alan: Öğretmen adayları ve öğretmenlerin; mezun oldukları lisans düzeyindeki Yükseköğretim programına bağlı olarak atanabilecekleri alanları ifade eder demektedir.Buradan hareketle başka alan mezunu olup sınıf öğretmenliği alanında görev yapanlar alanlarına bağlı olarak ortaokulları veya liseleri isteyebilir.

\"\"

Bunu dayandırdığımız diğer bir kanıt ise Millî Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisi  Ağustos - Ek 2013-2671 sayısında, Bazı Derslerin Hangi Alan Öğretmenleri Tarafından Okutulacağına İlişkin Açıklamalar Kısmında;

Halk Kültürü: Öncelikle Halkbilim ve Türk Halkbilimi mezunu olup hâlensınıf öğretmeni veya farklı alanlarda görev yapan öğretmenler olmak üzereTürkçe, Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilgiler ve Tarih öğretmenleri tarafından aylık karşılığı okutulur.

Medya Okuryazarlığı: Öncelikle üniversitelerin Basın Yayın Yüksekokulları/ İletişim Fakültelerinden mezun olup hâlen Sınıf Öğretmeni olarak görev yapanlar ile Gazetecilik Alanı, Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri Alanı, Radyo- Televizyon Alanı Öğretmenleri olmak üzere, Sosyal Bilgiler,Türkçe ve Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri tarafından aylık karşılığı okutulur şeklinde açıklama yapmış olmasıdır.Burada alan tanımlamasının  mezun olunan yüksek öğretim programına bağlı olarak değerlendirildiği açıktır.

\"\"

Gelelim hem mezuniyeti sınıf öğretmeni, hem de atama alanı sınıf öğretmeni olup yan alanı olmayan yöneticilerinin durumuna. Burada valiliklerin yorumu olayı netleştirecek. Bizim kanaatimiz veya olması gerektiğine düşündüğümüz onlarında ortaokulları isteyebilir olmaları. Şöyle ki Sınıf Öğretmenlerinin aylık karşılığı okutabileceği dersler 1-4 sınıf dersleri diyor. 2. Sınıf İngilizce dersine giren öğretmen ile Ortaokullarada İngilizce dersine giren Yabancı Dil öğretmeni aynı eğitim fakültesinden, aynı eğitim derslerini alarak mezun oluyor. Durum Dinkültürü ve Ahlak Bilgisi içinde geçerli. O zaman ilkokullarda İngilizceye aylık karşılığı girebilen bir yönetici Ortaokullaradaki İngilizce dersine de aylık karşılığı olarak girebilir.Bu konuda kamuoyunun oluşturulabilmesi olayın uygulama şeklini belirleyecek en temel faktör. Yusufhan KEPEZLİ

Kamugazetesi.com

mebpersoneli.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim