Öğretmen Diyarı

Sınıf Öğretmenleri MAĞDUR!

Sınıf öğretmenlerimizin mağduriyetini gidermek için bazı kurumlarımız  sınıf mevcutlarını azaltarak sınıf öğretmenlerimizin norm fazlası duruma düşmelerini önleyerek mağduriyetlerine çözüm bulmaya çalıştılar. Ancak bazı okullarımızda ise öğrenci sayılarının artması ve derslik sıkıntısının bulunması nedeniyle bu kurumlarımız  sınıf öğretmenlerimizin mağduriyetlerini engelleyememişlerdir. Bu durumun neticesinde de bazı sınıf öğretmenlerimiz norm fazlası duruma düşmüştür.

 

Bazı İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimiz norm fazlası öğretmenlerimizin mağduriyetlerini gidermeye çalışırken bazı İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimiz ise yeni mağduriyetlere yol açacak uygulamalar yaptığı ile ilgili çok sayıda telefon ve mail almaktayız. Gelen mail ve telefonlarda sınıf mevcudu 25 öğrencinin altına düşen sınıfların birleştirilmesi ve bu nedenle norm fazlası duruma düşecek öğretmenlerimizin başka okullar da görevlendirileceği talimatının okul müdürlerine verildiği belirtilmektedir. Bu durum öğretmenlerimizin isteği dışın da başka okullara görevlendirilmesine ve mağdur olmasına neden olacaktır.

 

Oysa Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin 10. maddesi İlkokullarda, öğrenci sayısı 10'dan az  olmamak koşuluyla her sınıf ve şube için bir” sınıf öğretmeni olarak belirtilmiştir.

 

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelikte de açıkça belirtildiği gibi sınıf mevcudu 10 ve üzeri olan bir sınıf öğretmenimizin norm fazlası duruma çıkarılması mümkün değildir. Yani sınıf mevcudu 25 öğrencinin altına düşmesi ile sınıfların birleştirilip sınıf öğretmenlerimizin norm fazlası yapılarak başka okullar da görevlendirilmesi mümkün değildir. Bu durum norm kadro yönetmeliğine aykırı bir uygulamadır.

 

Milli Eğitim Bakanlığında yapılan üst düzey değişiklikler ile birlikte öğretmen ve idarecilerimizin mağduriyetlerinin çözme kavuşturulması için birçok adım atılırken norm kadro yönetmeliğine aykırı bir şekil de sınıf öğretmenlerimizin öğrenci sayısı az gerekçesi ile sınıfların birleştirilerek mağdur edilmesi atılan birçok adımın gölge de kalmasına neden olacaktır.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizin Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin 10. Maddesiİlkokullarda, öğrenci sayısı 10'dan az  olmamak koşuluyla her sınıf ve şube için bir” sınıf öğretmeni maddesine uygun olarak hareket ederek sınıf öğretmenlerimizin yönetmeliğe aykırı olarak norm fazlası duruma düşürülerek başka okullar da görevlendirilmesi uygulamasından bir an önce vazgeçmesini temenni etmekteyiz.

 

Melih Durmaz

Eğitim Yöneticisi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
can 2 yıl önce

sınıfçıları norm fazlası duruma sokmamak için ek kontenjan açıp diğer bölümlerde gecmek için kendini yırtan öğrenciler varken bunlar hemen gecitii ve diğer bölümler mağdur oldu yıllardır en fazla alıum olan sınıfçılar iken besyodan 400 500 alım olurken kimse mağduriyetten bahsetmiyor.yeni alımlar olsu ve 5000 kişi egitimsiz beden egitimine gecti ve bölüm ilk 5 te iken tekrar norm fazlası oldu.allah bu snıfçıların belasını versin pis nankörler yıllardır en fazla alımı oldu bu yıl öyle oldu diye neymiş onlar magdur.. sayın bakanımız bir tarafı iyileştirirken diğer tarafı tekrar batırdı.bu nasıl bir ayrımcılık bir adalettir

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim