Öğretmen Diyarı

Sınavda en çok hata yaptıran soru türleri

ÖSYM'nin açıkladığı verilere göre, YGS ve sınavsız geçiş için 2 milyon 126 bin 681 aday başvuru yaptı. Bunların 908 bin 65'ini lise son sınıf öğrencileri, 407 bin 825'ini geçen yıl liseden mezun olanlar, 810 bin 791'ini ise daha önceki yıllarda liseyi bitirenler oluşturuyor. Başvuran adayların, 756 bin 473'ü geçen yıl da ÖSYS'ye girdi.


İyi bir üniversite eğitimi almak için 15 Mart Pazar günü saat 10.00'da başlayacak sınavda ter dökecek adaylara Türkçe'den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8 ve din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru sorulacak. Cevaplamak için 160 dakika süre verilecek.


Adaylar son hazırlıklarını tamamlarken uzmanlar da bazı uyarılarda bulunmaya devam ediyor.


Son güne kadar adayların test çözmesinde, ders çalışmasında bir sakınca görmeyen uzmanların uyarıları şöyle:


- Konu tekrar çalışmalarını son güne kadar sürdürebilirsiniz. Unutmayın ki yanlış yaptığınız her sorunun doğrusunu öğrenmeniz size gerçek sınav öncesi bir anahtar ipucu sağlar.


- Özellikle olumsuz soru köklerine dikkat edin. "Değildir, olmamalıdır"a benzer sözcükler olumlu olarak algılandığı için adaylar yanlış cevap verebiliyor. En büyük hatalar bu tür sorularda yapılıyor.


- Soru köklerine dikkat edin, altı çizili sözcükleri dikkatlice okuyun. Gerekirse heceleyerek okuyup, tam olarak ne istendiğini anlayarak cevap verin.


- Sınava gireceğiniz okulu sınav öncesinde mutlaka görün.


- Sınav öncesi sağlığı bozabilecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmaya çalışın.


- Sınavdan bir gün önce ders çalışmak, konu öğrenmeye çalışmak, sizi strese sokarak bildiğiniz konular üzerinde olumsuz etki yapar. Günü dinlenerek sakin bir ortamda, sevdiğiniz şeylerle uğraşarak geçirmeye çalışın.


- Sınavdan bir önceki gün, sınav ile ilgili konuşmalar yapmaktan ve böyle konuşmaların yapılacağı çevrelerden uzak durun.


- Sınavda sizden istenilen belgeleri ve malzemelerinizi eksiksiz olarak hazırlayın. Hepsini bir zarf içinde kolay bulabileceğiniz bir yere koyun. (Sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı, su)


- Sınavdan bir gece önce ''erken yatmam gerekiyor'' düşüncesine kapılmayın. Her zaman yattığınız saat, uyku için alışık olduğunuz saattir. Bu yüzden o saatte yatağa girmeye özen gösterin. Uyumanızı kolaylaştırmak adına herhangi bir sakinleştirici ilaç almayın.


Paragraf sorularına dikkat!


Türkçe testinde dilbilgisi soruları bilgi ağırlıklı olurken öğrenciler en çok paragraf sorularında hata yapıyor. Paragraf sorularında hata yapmamak için önce soruyu okumak, ardından soruda istenen cevabı paragrafta aramak gerekiyor. Önce paragrafı sonra soruyu okuyan ya da paragrafı sonuna kadar okumayan öğrenciler çok kolay çözebilecekleri sorularda bile hata yapabiliyorlar. Benzer hatalar sözcükte ve cümlede anlam sorularında da yapılabiliyor.


Felsefe grubunda da yine Türkçe testine benzer hatalar olabiliyor. Soruyu okumadan paragrafı okumaya başlayan aday doğru cevabı bulmakta zorlanıyor. Bu nedenle Türkçe testinde dikkat edilmesi gereken konular felsefe testi için de geçerli.


Önce uzak çeldiricileri eleyin


Tarih testinde soruların bir kısmı yoruma dayalı, bir kısmı da bilgiyi ölçmeye yönelik. Özellikle son yıllarda sorulan bilgi ve kavramı eşleştirmeye yönelik sorularda adaylar zorlanıyor. Bu tür sorularda hata yapmamak için önce uzak çeldiricileri elemek, daha sonra yakın seçenekler arasında kıyas yapmak genellikle doğru cevabı bulmada işe yarayan bir yöntem.


'Ne, nerede?' sorularında hata yapılıyor


Coğrafya testinde daha çok 'ne, nerede' sorularında hataya düşülüyor. Bu nedenle yer kavramı ile ilgili sorularda adayların daha dikkatli olmaları gerekiyor. Türkiye ve Dünya'daki önemli yerlerin nerede olduğunu bilmek gerekiyor. Özellikle tablo ve grafik sorularında üstte verilen bilgiyi okumadan soruyu çözmemek şart.


İşlemleri kağıt üzerinde yapın


Matematikte en çok hatayı işlemleri kağıt üzerinde değil de, akıl yürüterek çözmeye çalışan öğrenciler yapıyor. Soruyu basit bulan ve işlem yapmaya gerek duymayan adaylar, en basit sorularda bile hataya düşebiliyorlar. Ayrıca sorunun uzunluğu, çok karışık işlemli gibi görünmesi de öğrenciyi korkutarak, belki doğru cevaplayabileceği soruya hiç dokunmamasına neden olabiliyor.

\"Hürriyet\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol