Öğretmen Diyarı

Sınava dayalı atamalar olmaz ise öğrenciler MAĞDUR olacak!

Eğer Sınavla Yönetici Atama, Öğretmenlerin Özür Durumu Atamasından ve KPSS ile İlk Öğretmen Atamasından sonraya bırakılırsa, Sınavla Yönetici olarak atanacak öğretmenlerin yerleri boş kalacaktır. Daha sonra da hiçbir çeşit öğretmen ataması kalmayacağından binlerce öğrenci öğretmensiz kalacaktır. Bu sorun ilerde çözülemeyecek daha büyük sorunlar oluşturacağından: Milli Eğitim Bakanlığının ve Sendikaların konuyla ilgili önlemi alması ve gerekli düzenlemeyi yapması gerekmektedir. Bu sebeple Mantık kuralları önce Sınavla Atama yapılmalı diyor.  

Yönetici Atama Yönetmeliğini farklı İl Milli Eğitim Müdürlükleri farklı yorumlamaktadır. Ancak Sendika Avukatları Yönetmelikteki Geçici 2. Maddesi ile Yönetici Atama takvimlerindeki aylar yan yana getirildiğinde Sınavla Atamadan önce diğer atamaların yapılmasının Hukuka aykırılık teşkil edeceğini ifade ediyor. Hukuk kuralları da Sınavla Yönetici Atamanın Önce yapılmalı diyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığının Yönetici Atama Yönetmeliği ile ilgili hazırladığı taslakta Sınavla Atamanın önceliği vardı. Bununla birlikte Tüm Eğitim Sendikaları da görüşlerinde Sınavla Yönetici Atamanın önce yapılması gerektiğini kamuoyu ile paylaşmıştır. Bununla birlikte Müsteşarımız Yusuf Tekin de yaptığı açıklamalarda Sınavla Atamanın önceliğinin korunacağını ifade etmiştir. Eğitimciler ve Eğitim Sendikalarda Sınavla Yönetici Atamanın Önce yapılmalı dedi.

 

Yukarda sayılan sebepler dışında Vicdan da Önce Sınavla Atama yapılmalı diyor. Şubat ayında Sınavla atama bitirilmesi gerekirken 28/02/2013 tarihinde çıkarılan yönetmelikle sınav kazanmış 35000 idareci adayı büyük bir haksızlığa uğratılmıştır. İlerleyen süreçte de revize, yeni yönetmelik derken Ağustos ayına kadar yaşanan süreç Sınavla atama bekleyenleri perişan etmiştir.

 

Yukardaki Sebeplerle birlikte birçok mağduriyete neden olan Yöneticiler için Norm Kadro Yönetmeliği acilen güncellenmeli, Milli Eğitim Bakanlığı tü Valilikleri uyararak derhal Sınavla Yönetici Atamalar başlatılmalıdır. Sınavla Yönetici Atamasının bir an önce yapılmaması artık sadece bizleri değil; binlerce öğrenciyi ve velileri de mağdur edecektir.

 

 
Şu iyi bilinmelidir ki Sınavla atama bekleyenler yeni bir haksızlığı kaldırabilecek durumda değiller. 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim