Öğretmen Diyarı

Sınav kolay stres daha az\'

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Türkiye genelinde 1 milyon 290 bin, 8'inci sınıf öğrencisi için ilk kez düzenlediği merkezi ortak sınavların ilk gün oturumu dün yapıldı. Sınava, sekizinci sınıf öğrencileri 14 bin 407 sınav merkezinde, 86 bin 25 salonda girdi. 172 bin salon görevlisi de hizmet verdi. Öğrenciler dün Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Matematik sorularını yanıtladı. Her ders için çoktan seçmeli 20 soru soruldu ve 40'ar dakika süre tanındı. Her bölüm arasında 30 dakika dinlenme sağlandı. Değerlendirmede yanlış cevap, doğruyu etkilemeyecek. Bakanlığa iade edilmeyecek soru kitapçıkları öğrencilere dağıtılacak. Sınav kapsamında bugün ise öğrenciler Fen ve Teknoloji, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil sorularını yanıtlayacak. Okullar, bugün de 5, 6 ve 7'nci sınıf öğrencileri için tatil. Öğrenciler, genel olarak sınavın kolay geçtiğini, yanlışlar doğruları etkilemediği için tüm soruları yanıtladıklarını, verilen sürenin de yeterli olduğunu söyledi. Uzmanlar ise şu değerlendirmeleri yaptı: 

TÜRKÇE 

\"\" Tülay Uğurludural- Serdar Dağtekin (Bahçeşehir Koleji): "Müfredata uyulmuş. Okuma, yazma ve dil bilgisi öğrenme alanlarına ait kasım sonuna kadar işlenen kazanımlar taranmaya çalışılmış. Ayırt edici, zor diye nitelenebilecek bir soru yok. Soruların tamamını doğru yapan öğrenci sayısı çok fazla olacağını tahmin ediyoruz. Bu bakımdan sınav; Robert Koleji, Galatasaray Lisesi gibi liseler için yarışan öğrenciler için ayırt edici olmayacaktır." 

MATEMATİK 

\"\" Celalettin Bal-Bülent İnanç (Bahçeşehir Koleji Matematik Bölüm Başkanları): Matematik sorularında kazanım dışı soru sorulmamış. Histogram sorusu gelmedi. Sistematik çalışan öğrencilerimizin bu sınavda başarılı olacağını düşünüyoruz. Öğrencilerimizden gelen ifadeye göre Fraktal sorusunun 3 doğru yanıtı olabilir. Ayrıca içinde 'karton' ifadesi bulunan sorunun da iki farklı cevabı olabilir. Öğrencilerimizin yorumu bu soruların kökünde kesinlik olmadığı yönünde. Bu soruların iptali ihtimal dahilinde. Bir çok öğrenci tam net yapabilir. 

DÜN KÜLTÜRÜ VE AHLAK 

\"\" Yakup Şahin (Bahçeşehir Koleji Bölüm Başkanı): Test, 3 Ekim tarihli güncellemesine büyük ölçüde uygun olarak hazırlanmış. Ayrıca okuduğunu yorumlama ve bilgiyi sorgulamaya dayanan sorular da var. Sorular genel olarak kolay. Hac ve Umre İbadeti ile ilgili olan 8'inci soru ayırt edici olarak değerlendirilebilir. 
\"\" Rehberlik Koordinatörü Nazik Kösegil: Gerek sınav sorularının kolay olması gerekse puanı oluşturacak sınavların sürece yayılması öğrencilerin üzerindeki baskıyı ortadan kaldıramasa bile geçmiş yıllara göre azalttı. Öğrencilere önerim bugün girdikleri sınavların olumlu ya da olumsuz muhakemesini bırakarak yarın yapılacak sınav oturumlarına kendi- lerini hazırlamaları. Velilere önerim ise, öğrenciye bugün girdiği sınavlarla ilgili olumsuz yorum yapmamaları olacak. 

Yaşar ÖZAY; sabah 
Anahtar Kelimeler:
sınav kolay stres daha az

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol