Öğretmen Diyarı

SINAV HAZIRLIĞI! TÜM MÜDÜRLER GÖREVDEN ALINMALIDIR

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici atamalarında yeniden sınav esaslı atama yapmak için yönetmelik hazırlama çalışmalarına başladı.
Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici atamalarında yeniden sınav esaslı atama yapmak için yönetmelik hazırlama çalışmalarına başladı.                 

Sınav esaslı atamalara temel oluşturacak yönetmelik hazırlanıyor. Hatırlanacağı üzere daha önce okul müdürlerinin teklifleriyle yapılan atamalar, hiçbir kriter olmadığı için Danıştay tarafından iptal edilmişti.

Ataması iptal edilen müdür yardımcılarının durumu konusunda net bir bilgi olmamakla birlikte, müdür yardımcılarının göreve devam etmesi bekleniyor. Müdür yardımcılığına yapılacak yeni atamalar için ise sınav esaslı yönetmelik bekleniyor. Okul müdürlüğüne atama konusunda ise değişiklik beklenmiyor.  

Böyle bir çalışma Milli Eğitim Bakanlığında işlerin nasıl sistemsiz yürütüldüğünün de göstergesi niteliği taşıyor. Bir eğitim kurumunda sınavsız müdür ile sınavlı müdür yardımcısı nasıl çalışacak? Bilinen bir gerçektir ki sınavla gelinen görevler daha saygın ve daha kalıcıdır. Canlı cenaze gibi ortalıkta dolaşan okul müdürüyle hak ettiği sınavla göreve gelen müdür yardımcıları yetki karmaşasına yol açabilir.

Şunu da ilave etmek lazım ki bu sınav kesinlikle yazılı olmalıdır. Mülakat sınavlarında Gorbaçov’un karısının adını sorarak insanlarla alay edildiği düşünüldüğünde sadece yazılı sınav olması gerektiği gün gibi ortadadır.

Yapılması gereken şey hem müdür hem de müdür yardımcıları için yazılı sınav açılmasıdır. Bu arada 6528 sayılı kanundan sonra hiçbir kriter olmaksızın göreve getirilen kişiler de yazılı sınav atamasıyla görevden alınmalıdır. Tüm kurumlar münhal gösterilerek yeniden yönetici ataması yapılmalıdır.

Adil TÜRK

personelmebhaber.net

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim