Öğretmen Diyarı

Silikon Vadisi yöneticileri çocuklarını bu okullara gönderiyor

 

New York Times gazetesinin yaptığı bir araştırmaya göre, Ebay’in teknoloji sorumlusundan Google ile Apple’ın yöneticilerine kadar, Silikon Vadisinin önemli isimleri çocuklarını içinde teknoloji bulunmayan okullara yolluyorlar.

Waldorf anaokullarında çocuklar Ipad kullanmıyor, kitapların dokusunu hissederek, kokusunu duyarak masallar dinliyorlar. Hayatları boyunca teknolojiden uzak durmayacaklar fakat öncelikle yaşları gereği ne öğrenmeleri gerekiyorsa aşama aşama öğrenerek büyüyecekler. Hazır bilgiye ulaşmak yerine, öğrenmek için çaba sarf edecekler. Zihinleri yapay oyunlarla değil gerçek oyunlarla gelişecek. Onlar için hesap yapan makineler yerine kendi mantıklarıyla problemleri çözecekler. Zihinsel, sosyal, duygusal, ruhsal ve fiziksel açıdan donatılarak gelişecekler. Çok yönlü aldıkları eğitimle yetenekleri ortaya çıkacak. Hayata dair bilmeleri gereken şeylere parmakları temas ederek büyüyecekler.

Google’da yönetici olarak çalışan Alan Eagle’ın kızı beşinci sınıfa gidiyor ve henüz Google’ı nasıl kullanacağını bilmiyor ondan biraz daha büyük olan oğlu ise yeni yeni öğrenmeye başlamış. Çünkü ona göre çocuklarının öğrenmesi gereken daha önemli bilgiler var. Örneğin; resim yapabilmek, kendi çoraplarını dikebilmek, makas ve bıçak kullanmak gibi…

Eagle, çocuklarının Mouse ve Ipad kullanmasıyla övünen anne babalar içinde aslında Google ve diğer arama motorlarının en düşük zeka seviyesine uygun insanlara bile hitap edebilecek şekilde hazırlandığını ifade ediyor. Yani çocuklar her hâlükârda teknoloji öğrenecekler. Önemli olan matematik, el becerileri, görsel sanatlar gibi alanlarda gerçek veriyle donatılarak gelişmeleri olduğunu ifade ediyor.

 

mamidedi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol