Öğretmen Diyarı

Silahların gölgesinde eğitim mümkün değil’

 BURCU CANSU
Kaynak:burcucansu@birgun.net

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’nın (Eğitim Sen), anketine göre, eğitim emekçilerinin yüzde 89’u çatışmalı ortamda sağlıklı bir eğitim öğretimin mümkün olmadığını belirtti. Eğitimciler, eğitim-öğretimi engelleyen en temel sebep olarak, ‘Can güvenliğinin olmaması’nı işaret ediyor.
Okulların açılmasına sayılı günler kala ülkede yaşanan çatışmalı ortamın eğitim öğretime etkisini araştıran Eğitim Sen Ağrı, Bingöl, Dersim, Diyarbakır, Hakkari, Kars, Mardin, Urfa, Şırnak ve Van illerini kapsayan bir anket çalışması yaptı. Şehir merkezleri ve ilçeleri de kapsayan anket çalışması için bin 87 kişiye ulaşıldı.

Sağlıklı eğitim yapılamaz
Düzenledikleri anketin sonucunu Eğitim Sen Ankara 2 No’lu Şube’de gerçekleştirilen basın toplantısında açıklayan Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, ankette yer alan “Türkiye’nin içine itildiği çatışma ortamında eğitim ve öğretimin sağlıklı yapılabilmesinin mümkün olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna eğitim emekçilerinin yüzde 89’unun “Hayır” yanıtını verdiğini söyledi.

Tayin talebi arttı
Ankette yer alan, “Halen çalışmakta olduğunuz ilin dışında başka bir ilde çalışmak ister misiniz? Tayin istemeyi düşünüyor musunuz?” sorularına yüzde 41’nin “Evet” karşılığını verdiğini söyleyen Karaca, çatışmaların yoğun olduğu, can güvenliğinin sağlanamadığı bölge illerde tayin isteme oranının arttığını belirtti.

Mesleği bırakmayı düşünüyorlar
Karaca, ankete katılan eğitim emekçilerinin yüzde 32’sinin mesleği bırakma noktasına geldiğini ifade ederken, ‘’Mesleği bırakmayı düşünüyorum’’ diyenlerin Hakkari ve Şırnak’ta oransal olarak daha fazla olduğunu vurguladı. Karaca, yetkililere çağrı yaparak, “Sağlıklı bir eğitim ve öğretim yapabilmesi için silahlar derhal susmalı, öğrencilerin, öğretmenlerin ve halkın günlük yaşamını alt üst eden tüm şiddet eylemlerine derhal son verilmelidir” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim