Öğretmen Diyarı

Siirt\'te polis karakolu düştü anonsu!

SİİRT- PKK yandaşları HDP'nin de çağrısıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni ateşe verdi. Çok sayıda ilde PKK yandaşları ile polis arasında çatışmalar yaşandı. Bazı bölgelerde eli silahlı grupların yol kesip, denetim yaptığı belirtilirken Siirt'te karakola saldırı düzenlendi. İddialara göre polis telsizinden karakol düştü anonsu yapıldı.

 

İçişleri Bakanlığı, 22 yıl aradan sonra ilk kez bu denli geniş kapsamlı sokağa çıkma yasağı ilan etti. Bakanlık, Diyarbakır’ın geneli, Batman ili, Mardin’in Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Nusaybin, Mazıdağı, Ömerli, Savur ilçeleri ile Van’ın Erciş ve Siirt’in Kurtulanilçesinde ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.  

 

SİİRT'TE ŞOKE EDEN OLAY

 

Protestoların en yoğun yaşandığı iller ise Hakkari, Van, Yüksekova, Mardin ve Siirt oldu. Dün çıkan olaylarda Siirt'te 14.00'te başlayan eylemlerde göstericiler Valilik Binası ile Merkez Cumhuriyet Polis Merkezi'ni hedef aldı. Polis merkezinin kapısına kadar yaklaşan göstericiler, karakolun içine kadar girerken polis telsizinden "Cumhuriyet karakolu düştü" anonsu yapıldı.

\"kobani-eylemleri-siirt.jpg\"

POLİSE ATEŞ AÇ TALİMATI

 

Olayların artması üzerine devreye giren İl Emniyet Müdürü, polise havaya ateş açma talimatı verdi. Olay yerine gelen Özel Harekat birimleri ateş açarak eylemcileri uzaklaştırmaya çalıştı. Cumhuriyet karakolunun yanında bulunan polis lojmanlarında oturanlar ise evlerinde mahsur kaldı.

 

LOJMANLARINIZI SAVUNUN

 

Bu arada Çakmak Mahallesinde bulunan lojmanda oturan polislere adeta seferberlik emri verildi. Göstericiler sebebiyle tüm lojman personeli evlerini savunmak üzere göreve çağrıldı ve evlerinden inerek göstericilere karşılık verdiler.

\"kobani-gösterileri-siirt.jpg\"

Olayların şiddeti sebebiyle izinli personel de dâhil tüm polisler göreve çağrılırken, askeri birimler destek için bölgeye sevk edildi.

\"kobani-gösterileri.jpg\"

internethaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol