Öğretmen Diyarı

SGKdan Okullara Borç!

SGK dan okullara borç!

 

 

 

SGK daha önceki uygulamalarında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarında ihtiyaçları gidermeye yönelik, okul aile birliklerince veya kurum müdürlüklerince çalıştırılan hizmetli ve işçilerin sigorta tescillerini (2) Mahiyet Kodu olarak yapıyordu. SGK 22/01/2015 tarihli içtihat niteliği taşıyan ilgi yazısı ile tüm ünitelerinin (1) Mahiyet Kodu ile tescil edilmesini talimatlandırmaktadır.

 

 

 

(1) Mahiyet Kodu ile (2) Mahiyet Kodu arasındaki fark şudur. Uygulamadaki değişiklikle çalışanların (1) Mahiyet Kodu ile tescillendirilmesi durumunda, MEB e bağlı kurumlar Kamu Kurumu niteliği kazandırılarak çalışan, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 81. Maddesinin 1. Fıkrasının (ı) bendinde öngörülen 5 puanlık indirimden ve anılan maddenin 2. Fıkrasındaki 6 puanlık indirimdenfaydalanamamaktadır. Değişiklikten önce ise okul aile birliklerince ve öğretmenevleri müdürlüklerince çalıştırılan personel (2) Mahiyet Kodu ile Özel Sektör İşyeri olarak tanımlanmakta ve teşvikten faydalandırılmakta idi. Şimdi ise haliyle geçmiş dönemde yararlandırılan teşvik primleri kurumlara borç olarak yansıtılmaktadır.

 

 

 

Okul aile birliği ve öğretmenevi yetkililerinin 31/01/2015 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Merkezlerine borçlarının yapılandırılması başvurusunda bulunmamaları durumunda ise gecikme zammı uygulanacak olup hiç ödenmemesi halinde okul aile birliği başkanı ve öğretmenevi müdürleri için icra yolu öngörülmektedir.

 

 

 

Neyse ki birden fazla çalışanı olan, borç yükü fazla okul ve kurumlar için SGK teveccüh eyleyerek 42 ay taksit imkanı sunmuştur. Taksitlendirilen borçlar ise herhangi bir bankadan SGK MOSİP ONLİNE hesabına ödenecektir.

 

 

 

Sokak SAVCISI - Özel Haber

 

kaynak: Gazetekamu.com

Anahtar Kelimeler:
SGKdan Okullara Borç!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim