Öğretmen Diyarı

Sektör ikiye bölündü

Gamze KOLCU / ANKARA

Dershanelere ağır şartların getirildiği düzenlemeler, sektör temsilcilerini ikiye böldü. Düzenlemeyi olumlu bulan dershanecilerin yanında “3 ders, 16 öğrenci, yeni ruhsat gibi ağır şartlar kurumları zorla dönüşmeye mahkûm- etmektir” yorumları yapan da var.


 

İbrahim Taşel: Herkes için olumlu bir karar

DERS ÜCRETLERİ ARTABİLİR

İbrahim Taşel (TÖDER Başkanı): İlk ve ortaokul öğrencilerine okul dışı kaynak olarak etüt eğitim merkezlerinin olması olumlu. 16 öğrenci şartı, fiyat dengesinde değişikliklere yol açacak. Ders ücretlerinde yüzde 20’lik bir artış olabilir. 3 dersten kurs verilecek olması ise öğrencilerin 2 ya da 3 ayrı kursa gitmesine neden olabilir.

KANUNLA YAPAMADILAR

Eyüp Kılcı (GÜVENDER Başkan Yardımcısı): Yapılan işlemler, getirilen ağır şartlar doğru değil. Kanunun vermediği hakkı yönetmelikle yapamazlar. AYM ‘Öğrencilerin sınava hazırlık ihtiyacını karşılayın’ dedi. MEB, sınava hazırlığı görünürde yasaklamadı ama fiilen yasakladı. Sadece 3 dersle sınava hazırlanılamaz. Dershanelerin birçoğu batmak üzere. Okula dönüşüm başvurularını yetiştiremeyen bakanlık, kursa dönüşümü nasıl yetiştirecek.

3 DERS SORUN OLUR

Faruk Köprülü (ÖZ-DE-BİR Genel Başkanı): 3 ders sorun yaratabilir. Üniversiteye girişte ilk aşama olan YGS’de 11, ikinci aşama olan LYS’de ise 5 dersten sınava giriliyor.

 

hurriyet.com.tr

Anahtar Kelimeler:
sektör ikiye bölündü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim