Öğretmen Diyarı

Seçmeli derslerin hali ne olacak?

 

 Ortaokullarımızda seçmeli dersler iki senedir okutulmaktadır. İsminden de anlaşılacağı gibi seçmeli dersler, öğrenci-veli tarafından seçilerek alınan derslerdir.

 

Seçmeli derslerin gerekli mi gereksiz mi, ya da faydalı mı faydasız mı olduğunu tartışmak bile abesle iştigaldir. Biz de bu yazımızda böyle bir değerlendirme yapma gayretinde değiliz. Fakat uygulamada okul idarelerini zor durumda bırakan noktalara işaret edip, çözüm yollarının bulunmasına katkı sağlamayı amaçlamaktayız.

 

 MEB’in yayınladığı İlköğretim Kurumları (İlkokul ortaokul) Haftalık Ders Çizelgesi’nde seçmeli dersler; Din Ahlak ve Değerler (Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı, Temel Dini Bilgiler), Dil ve Anlatım (Okuma Becerileri, Yazarlık ve Yazma Becerileri, Yaşayan Diller ve Lehçeler, İletişim ve Sunum Becerileri), Yabancı Dil, Fen Bilimleri ve Matematik (Bilim Uygulamaları, Matematik Uygulamaları, Çevre ve Bilim, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım), Sanat ve Spor (Görsel Sanatlar, Müzik, Spor ve Fiziki Etkinlikler, Drama, Zeka Oyunları), Sosyal Bilimler (Halk Kültürü, Medya Okuryazarlığı, Hukuk ve Adalet, Düşünme Eğitimi) alan ve derslerinden oluşmaktadır. Bir önceki cümlede yazdıklarımıza göre seçmeli dersler 6 alanda ve 21 farklı ders olarak verilebilmektedir

 

MEMURLAR-ÖZEL İÇERİK-EKREM AYTAR

Memurhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol