Öğretmen Diyarı

Seçmeli Dersler İdarecilerin Kabusu Mu?

- Bu Kurul Kararlarına göre ortaokullarda 5. sınıftan başlamak üzere haftalık ders saati 36 saate (28 saat zorunlu+8 saat seçmeli) çıkarılmıştır ve 2012-2013 eğitim öğretim yılında uygulanan bu çizelgede üzerinden 1 yıl bile geçmeden 28/05/2013 tarih ve 22 sayılı kurul kararı ile tekrar değişiklik yapılmış ve 2013-2014 yılından itibaren 5 ve 6’ıncı sınıflardan başlamak ve kademeli olarak uygulanmak üzere haftalık ders saati 35 (29 saat zorunlu+6 saat seçmeli) e düşürülmüştür.          

Bir yıl içerisinde yapılan bu değişikliğin Milli Eğitim Bakanlığı içerisindeki yıllardır devam eden "yapboz tahtası" veya "kervan yolda düzülür" mantığındaki yanlışlık uzun uzun irdelenmesi gereken ayrı bir sorunsal ama bu yazıda ki asıl amacımız uygulamada karşılaşılan sıkıntılara değinmektir.         

Seçmeli derslerin zorunlu derslerden bağımsız olması ve öğrencinin tercihine bırakılması nedeniyle idareciler seçmeli ders dağıtımını yapmakta zorlanmakta ve dolayısıyla da program yapmakta zorlanmaktadır.          

Milli Eğitim Bakanlığı iki yıldır uygulamaya koyduğu sistem ile okul müdürlüklerinden öğrencilerin seçmeli ders seçim dilekçelerini haziran ayında almalarını ve dilekçelerin haziran ayı içerisinde e-okul sitemine işlenmesini istemektedir. Buraya kadar her şey normal görülmesine rağmen Milli Eğitim Bakanlığı Temmuz Ayında yaptığı e-okul güncellemesinde Haziran ayında girilen bu verileri silmekte ve okulların açıldığı eylül ayında hiçbir şekilde verilere ulaşma imkanı bırakmamaktadır. İki yıldır okulların açıldığı tarihte sistemin güncelleme nedeniyle kapatılıp açılması sonucunda tüm veriler silinmekte hiç bir öğrenci seçmeli ders seçmemiş görülmektedir.          

İdareciler tekrar veri girişi yapmak zorunda kalmaktadır. Ancak burada da şöyle bir sorun vardır ki e-okul sistemi öğrencinin herhangi bir seçmeli dersi daha önce alıp almadığına bakmaksızın her seviyedeki işaretlemeyi kabul etmektedir. Buraya kadar da her şeyi normal kabul edelim. İdareciler kendi çabalarıyla belirlediği gerekirse tek tek öğrencilerin eski karnelerine bakarak (ki burada nakil gelen öğrencilerin eski dönem karnelerini göremediğimiz için öğrencinin yarım yamalak bilgisi ve hatırladığı ölçüde yaptığımız seçimler yanlış çıktığında tekrar düzenleme yapma gereği doğmaktadır) seviye belirleyip girdiği verileri e-okul sistemi ekim ayı sonunda tekrar güncellemekte ve ilk haziran ayındaki verilere geri dönüş yapmaktadır.          

Sonuç olarak basit bir işlem olan seçmeli ders seçim gereksiz bir iş yüküne bir kabusa hatta bir işkenceye dönüşmektedir.          

Çözümü çok basit olan bu sorun nedense Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin hiç umurunda değildir. Halbuki siteme veriler yedeklenip öğrencilerin online seçim yapmaları sağlansa ve sistem daha önce o dersi alıp almadığına bakarak uyarı verse böyle bir sorun kalmayacaktır.          

Ama sanırım Milli Eğitim Bakanlığı yöneticileri okul idarecilerinin fazla işinin olmadığını ve çok boş kaldıklarını düşünmekte ki bir iş için üç kez veri girişi beklemektedir.                

Ki bu sadece işin teknik boyutudur. Öğretmenlerin Kuran-ı Kerim, Hz Muhammed'in Hayatı, Temel Dini Bilgiler, Hukuk ve Adalet ve Medya Okuryazarlığı ve Matematik Uygulamaları -1 dışında diğer derslerde ne yapacaklarını belirleyecek bir kitabın 3 yıldır yayınlanamamış olmasını söylemiyoruz bile...        

Belki bir daha ki yazımızda...  

Levent ZANBAK/KAMUDANHABER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim