Öğretmen Diyarı

‘Seçmeli’ derse özel afiş

Gülseven ÖZKAN
MEB, ortaokul ve liselerde okutulan seçmeli ders tercihlerinin 19 Şubat’a kadar tamamlanmasını istedi.

MEB’in seçmeli derslerle ilgili öğretmen yokluğu gibi gerekçelerle öğrencilerin belli derslere yönlendirilmemesi yönündeki yazısına rağmen bazı milli eğitim müdürlükleri ile okullar, öğrencileri Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerine yönlendirmek için afiş ve tanıtım çalışmalarına başvurdu. 

Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 19 Ocak’ta ilçelere gönderilen ‘seçmeli dersler’ konulu yazıda, “Din, ahlâk ve değerler eğitimi alanında ilçe müftülükleriyle diyalog  kurulması, okul müdürü, din kültürü öğretmenlerinin veli ve öğrencilere gerekli hatırlatmaları yapması, sivil toplum kuruluşlarıyla irtibata geçilerek afiş ve broşürlerle, yerel basın yayın organlarına haber yaptırarak farkındalık oluşturulması, örnek çalışmalar için grup paylaşımlarında bulunulması ve özel hassasiyet gösterilmesi” istendi.

‘BU DERSLERDE SIKINTI VAR’ 

Yazıyı ilçelere gönderen Kocaeli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muhterem Aktaş, Hürriyet’e şu bilgileri  verdi: “Ben aynı zamanda din öğretiminden sorumlu müdür yardımcısı olduğum için böyle bir yazıyı ilçelere gönderdim. Kuran-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinin seçiminde iniş çıkışlar olabiliyor. Bazı ilçelerde bu dersler hiç seçilmiyor veya yüzde 1 oranında tercih ediliyor. Fizik, matematik gibi derslerin seçiminde sıkıntı yokken bazı velilerden şikâyetler geldi, seçmeli din dersleri ile ilgili bilgi sahibi olmadıklarını söyleyenler oldu. Velilerin ders seçiminde daha bilinçli olması için bu yazıyı hazırladık. Müdürlüklerin, müftülüklerin üzerine düşenleri yapmalarını istedik. Görevimiz bu. Hiçbir veli istemediği dersi zorla seçmeye zorlanamaz, seçemez. Ama hangi derslerin seçmeli olduğu konusunda velilere gerekli bilgilerin verilmesi gerekiyor.”

‘İL MİLLİ EĞİTİMDEN YAZI GELDİ’

Tekirdağ Kapaklı ve Kocaeli Gebze ilçe milli eğitim müdürlükleri ile Ankara’daki Turgut Özal Ortaokulu ise internet sitelerinde, ‘Dersimi Seçiyorum, Dinimi Öğreniyorum’ başlıklı afişler yayınladı. Çeşitli derneklerin sosyal medya hesaplarında da görülen afişte, “Ortaokul-lise öğrencileri ve kıymetli veliler; din, ahlâk ve değerler alanı seçmeli derslerin seçim süreci başladı. Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerini okul idarelerine başvurarak seçimlerinizi yapabilirsiniz” denildi. Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Durak Demirel, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nden gelen yazı doğrultusunda duyuru yaptık. Yabancı seçmeli dersler için bir duyuru, afiş olsaydı yayınlardık. Amaç veli ve öğrencileri haberdar etmek. Bu bütün dersler için yapılıyor” dedi.

‘HALKIN % 99’U MÜSLÜMAN’ 

Tekirdağ Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nalbant, afiş için, “Bütün dersler sistemde var. Veli  ve öğrenci istediği dersi seçer, istemediğiniseçmez. Halkın yüzde 99’unun Müslüman olduğu bir ülke ne seçiyor? Bunun ne sakıncası var? Ben size soruyorum” diye konuştu.

Aynı afişi internet sitesinde yayınlayan Ankara’daki Turgut Özal Ortaokulu Müdürü Malik Artuk, “Gençler günümüzde sıkıntılar yaşıyor, devletin karşısında olabiliyor. Onlara manevi bilinç kazandırmak, farkındalık yaratmak için bu duyuru yapıldı. Bu bir devlet politikası oldu. İlçe milli eğitim müdürlüğünden de onay alındı. Bu afişi internetten bulduk. Diğer seçmeli dersler için de olsaydı, aynı duyuruyu yapardık. İsteyen öğrenci istediği dersi seçebiliyor” dedi. Afişler daha sonra okul ile Gebze İlçe Milli Eğitimin internet sitesinden kaldırıldı. Geçen günlerde de Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü okullara yazı göndererek öğrencilerin, Kuran-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerini seçmesi için teşvik edilmelerini istemesiyle gündeme gelmişti.

MEB: Yönlendirme yapmayın

İlkokulların 4, ortaokulların 5, 6, 7, 8 ve liselerin 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin gelecek yıl alacakları seçmeli ders tercihlerini 19 Şubat’a kadar okul müdürlüklerine veli dilekçesiyle başvurarak bildirmeleri gerekiyor. Öğrenciler üç asıl ve bir yedek olmak üzere 4 ders seçebilecek. En az 10 öğrenci aynı dersi isterse ilgili seçmeli ders okutulabilecek. MEB’in seçmeli derslerle ilgili illere gönderdiği yazıda ise yönlendirme yapılmamasıistenerek, “İlgili alanda öğretmen yokluğu gerekçesiyle okul yönetimlerince, öğrenciler ve veliler belirli derslere yönlendirilmeyecek. Okullarda ilgili alanda yeterli sayıda öğretmenin bulunmadığı dersler seçilirse öncelikle diğer okullardan maaş veya ek ders karşılığı görevlendirmeler yoluyla öğretmen temin edilecek. Bunun da mümkün olmadığı hallerde ücretli öğretmen görevlendirilerek bu dersler açılacak. Seçmeli derslerin amacı, tanıtımı ve seçimine yönelik yapılacak işlemler konusunda öğrenci ve veliler okul müdürlükleri tarafından bilgilendirilecek” denilmişti.

Hürriyet: Haber, Analiz, Köşe Yazısı…

Anahtar Kelimeler:
seçmeli derse özel afiş

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol