Öğretmen Diyarı

Seçim Sonrası MEB'de Ne Olur?

Türkiye seçimini yaptı ve yeni tabloya göre ufukta koalisyon var. Ancak bu koalisyon nasıl yapılacak?


Alternatifler:


BİR: AKP-MHP


En çok öne çıkan seçenek bu. Ancak Sayın Bahçeli’nin seçim çalışmaları boyunca sık sık yolsuzluk iddialarını öne çıkarması büyük bir zıtlaşmayı da öne çıkardı. Dolayısıyla hukukun rayına girmemesi durumunda MHP bir koalisyona evet demeyecektir. Hiçbir şey yokmuş gibi, binlerce bürokrata zulüm yapılmamış gibi, polis akademisi/kolejler kapatılmamış gibi, yolsuzluk operasyonunu yapan emniyetçiler zorlamayla tutuklu tutuluyorken ve hukuku işletmeye çalışan hâkimler tutuklanmışken, MİT tırları üzerinden AKP tarafından MHP ‘vatan haini’ ilan edilmişken MHP AKP’ye koltuk değneği olursa siddin sene % 15’leri falan göremeyeceği gibi sonraki seçimde baraja takılabilir.


MHP’nin AKP ile koalisyon yapmasının tek yolu ‘normalleşme’ gibi görünüyor ki bu yolsuzluk dosyalarının yeniden açılması demek. Böyle bir durumda da devletin en tepesine kadar çok ciddi sıkıntılar ortaya çıkar.


İKİ: AKP-CHP


Doğrusu bu seçenek ilkinden de zor. Belki de en zor seçenek de budur. O yüzden bu seçenekle sizi yormak dahi istemem.


ÜÇ: AKP-HDP


Aslında bir dönem bu seçeneğin çok öne çıkarıldığını görmüştük. Ancak bir süre önce Sayın Demirtaş bir mülakatta net olarak şunu söyledi: ‘Biz kesinlikle AKP ile koalisyon yapmayacağız. Biz bu dönemde etkili muhalefet yapmak istiyoruz.’ Dolayısıyla AKP-HDP koalisyonu mevcut halle mümkün görünmüyor.


DÖRT: CHP-MHP-HDP


İşin aslı bu seçenek sadece matematiksel ihtimal olarak ele alınıyor. Böyle bir koalisyona hem MHP ve HDP ve hem de bunların tabanlarının hazır olmadığı tespitini yapmalıyız. Üstelik böyle bir koalisyon neticesinde AKP’nin sonraki seçime güçlenerek girme ihtimali de artar.


Peki, ne olacak?


Aslında net olarak söylemek lazım ki bu tablodan koalisyon çıkmaz bile diyebiliriz. Olabilen en kısa zamanda erken genel seçimler yapılabilir.Tüm bu gelişmeler Milli Eğitim camiasına nasıl yansır?


Bu tabloya göre öncelikle yeni hükümet kurulana kadar mevcut hükümet devam eder. Sonrasında da erken seçime kadar azınlık hükümeti kurulabilir ya da mevcut hükümetle erken seçime kadar gidilir.


AKP artık meclisten kanun çıkarma çoğunluğunu kaybetmiştir. Ancak mevcut kanunlarla ve yönetmeliklerle icraatlarını sürdürürler. Bazı öğretmen arkadaşlardan ‘rotasyon olur mu?’ sorusu geliyor. Rotasyon yeni bir düzenleme gerektirmediği için olur ve diğer tüm hususlar da aynı şekilde ilerler.


Ancak şu var ki: artık gerek Anayasa Mahkemesi gerekse diğer idare mahkemeleri ve tüm mahkemeler biraz daha rahatlayacaklardır. Üzerlerindeki ağır siyasi baskının azaldığını gören adli çevrelerin daha adil kararlar vermesi yönünde beklentiler artar.


Örneğin, AYM’de bulunan 6528 sayılı kanunun görüşülmesi ve sonuca bağlanması hızlanabilir. Hukuksuz yere görevden alınan idarecilerin yeniden eski pozisyonlarına dönmeleri ihtimali daha da güçlenmiştir.


Aday öğretmenlerin performans değerlendirmeleri de aynı şekilde devam eder ancak muhtemel bir koalisyonda koalisyonun küçük ortağı bu hususları kesin olarak şarta bağlar.


Değerlendirmelerimiz devam edecek


Müstakim KORKMAZ


Kaynak: personelmebhaber.net

Anahtar Kelimeler:
seçim sonrası meb olur

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim