Öğretmen Diyarı

SBS 2014 Çok Can Yakacak!

SBS 2014 Çok Can Yakacak! Liseyegirişte SBS yerine gelen sistemideğerlendiren Sabah'tan Sait Gürsoy, önümüzdeki yıl 8'incisınıfların tabi tutulacağı yeniliklerianlattı ve dikkat çeken bilgiler paylaştı: "Bizde öğretmenlerin notları objektif veremediği bir gerçektir. Yine kaliteli eğitim yapan ve dürüst not veren okullarınöğrencileri mağdur olacak. Korkarım ki notun yüzde 40 etkisinde de suiistimaller yaşanabilecek. Kısacası, henüz hiçbir şey net değil. Veli ve öğrencilerin akılları karışık, panik içindeler."

İşte, Gürsoy'un yazısı:

Önümüzdeki yıl SBS yok. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) çalışmaların sonucunu bir süre sonra kamuoyuna açıklayacak. Şimdi size kesin olmayan, bazı ön bilgileri aktaracağım. 2014'te ortaokul son sınıf öğrencileri adrese dayalı olarak ilgi, yetenek ve not durumuna göre Anadolu veya meslek ve teknik liselere yönlendirilecek. 8'inci sınıf öğrencileri mayısta istedikleri okula ön kayıt yaptıracak. Öğrencinin ortaokul başarı puanı, spor, bilim, sanat gibi faaliyetleriyle de birleştirilerek, liseye giriş puanı oluşacak.

Ön kabul bu puana göre olacak. Başvurduğu lisede kontenjan dolmazsa, öğrenci oraya kayıt yaptıracak. Herkes ikametine yakın Anadolu Lisesi bulma şansına sahip. Anadolu lisesinin olmadığı yerde de çok programlı lise devreye girecek. Ben yine de Anadolu liselerinde kontenjan sıkıntısı olacağını düşünüyorum. MEB'in bu konuya çalışmasında yarar var.
Önümüzdeki yıl, 8'inci sınıflarda matematik, Türkçe, sosyal, fen, din ve yabancı dilden dönem içindeki 3 sınavdan 1'i merkezi olacak. Burada öğrenci sabit kalırken, öğretmenler okul değiştirecek. Her ders için ayrı test sınavı yapılacak. Yanlışın doğruyu götürmemesi düşünülüyor. Bence yanlış; bu sistemde öğrenciler cevapları korkmadan sallayabilir.

Sınavlar yıl içine yayılacak. Giremeyenlere mazeret sınavı yapılacak. Bu da yanlış. Merkezi sınavda, soruların ağırlıkları ve çözüm ortalamaları tek olmalıdır. Şayet aynı isimde 2 sınavı birleştirmeye kalkarsanız, hukuksal sorunlar oluşur. Sorular 8'inci sınıf müfredatına uygun, kazanımları ölçen ve yoruma dayalı olacak. Öğrenci her 2 dönemde görülen konulardan 6 sınava girecek. Yalnızca bu sınavlardan sınıf geçilmeyecek. Sınavlar, aralık ve nisanda olabilecek. Sistem oturursa 7'nci, 6'ncı belki de 5'inci sınıflara kaydırılabilecek. Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerine girişte, bu sınav sonuçlarından faydalanılacak.

Yılsonu başarı puanını yüzde 40 öğretmen notu, yüzde 60 merkezi sınav belirleyecek. Liseye giriş puanını 6'ncı sınıf yüzde 10, 7'nci sınıf yüzde 20, 8'inci sınıf yüzde 70 etkileyecek. Bu yıl son sınıfların, 6'ncı ve 7'nci sınıf yılsonu başarı puanları yeniden hesaplanabilir ya da bir alternatif bulunabilir.

Bizde öğretmenlerin notları objektif veremediği bir gerçektir. Yine kaliteli eğitim yapan ve dürüst not veren okulların öğrencileri mağdur olacak. Korkarım ki notun yüzde 40 etkisinde de suiistimaller yaşanabilecek. Kısacası, henüz hiçbir şey net değil. Veli ve öğrencilerin akılları karışık, panik içindeler.


SABAH GAZETESİ

Anahtar Kelimeler:
sbs 2014 çok can yakacak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
leyla 2 yıl önce

yine mi kobay olacak bu çocuklar yeter artık ya .Özel okul da okuyan çocukların abartılmış ve şişirilmiş notlarına meb hala neden sessiz kalıyor?Neden hep devlet okulun da okuyan çocuklar mağdur ediliyor?Meb in öncelik olarak özel okul da okuyan ve puanları şişirilen haketmediği hal de en iyi okullarda okuyan öğrencilerin puanlarını denetlesin.Aksi takdir de bir sürü mağdur edilmiş öğrencinin hakkını yemiş olur.Meb artık silkinsin ve gereğini yapsın.

Avatar
m kemal Ç alık 2 yıl önce

emlak fiyatları öğrenclnln gldeceği okulu bellrleyecek

eskl egitimdeki süper liselerden ders alınmıdı onlarda flyaskoyla sonuçlandı