Öğretmen Diyarı

Şanlıurfa'da "Okula Erken Terki" Önleme Çalışmaları
ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa'da "erken okul terkini" önlemeye yönelik, "Çocuklar Okula Bir Mum Yak Geleceğe" projesi kapsamında öğretmenlerin Hollanda'da eğitim alacağı bildirildi.

Proje koordinatörü Murat Kaya yaptığı açıklamada, söz konusu çalışmanın Türkiye'de 3 bin 200 proje arasında değerlendirilerek hibe desteği almaya hak kazandığını belirtti.

Projenin konusunun erken okul terkini önlemeye yönelik olduğunu ifade eden Kaya şunları kaydetti:

"Proje kapsamında 11 öğretmenimiz 23-29 Ocak tarihleri arasında Hollanda'nın Rotterdam şehrinde erken okul terki ile ilgili eğitimler alacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Okulumuz bu sorunun merkez noktası olan Şanlıurfa'da yer almaktadır.

İlimizde geleneksel faktörler ve sosyo-ekonomik sebeplerden dolayı okulu terk etmek zorunda kalan öğrencilerin sayısı oldukça fazladır. Bunun yanı sıra tarım bölgesi olması sebebiyle mevsimlik tarım işçisi olmaları da erken okul terkine sebep olmaktadır. Devamsızlıkla ilgili, idare, öğretmen, veli işbirliğiyle çalışmalar geçmiş yıllarda yapılmış fakat beklenen sonuç alınamamıştır."

Şimdiye kadar bu anlamda önemli mesafe katettiklerini aktaran Murat Kaya sözlerini şöyle sürdürdü:

"Artık dedik ki 'Bu problemi Avrupa ülkeleri nasıl çözüyor, ne gibi yöntemler uyguluyor.' İşte bu çıkarımlar bizi proje yapmaya götürdü. Amacımız bu proje sayesinde erken okul terkiyle ilgili farkındalık oluşturmak ve çözümler üretmek.Bu konuda herkesin fikirlerini önemsiyor katkılarını bekliyoruz."

Okul Müdürü Mehmet Ferhat Şimşek de söz konusu projenin önemine dikkat çekerek, "Devlet tarafından 2,5 kilometreden daha uzak mesafede oturanlara servis imkanı verilmesi, kızların okula erişimini büyük oranda rahatlatmıştır." dedi.

MİLLİYET

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol