Öğretmen Diyarı

Samsung, Galaxy Note 4’ün Tanıtımını Gerçekleştirdi

 

Mobil Teknoloji dünyasına phablet sınıfını yaratarak bir ilke imza atan Samsung, phablet sınıfının amiral gemisi Note serisinin dördüncü nesli olan Galaxy Note 4’ü IFA 2014 Fuar’ı kapsamında Unpacked 2014: Episode 2 adını vererek düzenlediği etkinlik ile kullanıcıların beğenisine sundu.

 

Bir hayli kalabalık olduğu gözlenen etkinlikte Samsung, Galaxy Note 4’ün genel hatları ile tanıtımını yaptı.

 

\"Samsung_galaxy_note_4-3-ultracep.com\"

Galaxy Note 4’ün tasarımına göz attığımızda genel anlamda Note 3’ün çizgisini devam ettirdiğini gözlemliyoruz. Hatta tasarım olarak Note 3’ten ayrılan ciddi bir farkı olmadığını da söyleyebiliriz. Samsung’un Galaxy Alpha’da kullandığı gibi metal bir çerçevenin kullanıldığı Galaxy Note 4, 8.5 mm kalınlığı ile Galaxy Note 3’e göre daha ince bir yapıya sahip olması tasarım konusunda dikkati çeken en önemli özelliği olarak göze çarpıyor. Ancak Galaxy Note 4’ün selefinden 2.3 mm daha uzun ve 0.6 mm daha geniş bir yapıya sahip olduğunu da belirtelim. Arka bölümdeki Samsung’un klasik plastik kapak ısrarı devam ederken, Galaxy Note 4’de yine deri deseni kullanılmış. Ancak deri deseninin farklı olduğu ilk anda göze çarpan detaylardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

 

\"OLYMPUS

Daha önce yapılan çeşitli sızıntılarda belirtildiği üzere Galaxy Note 4, 5.7 inç büyüklüğünde Quad HD yani 2560 x 1440 piksel çözünürlüğü sunan Super AMOLED ekran ile kullanıcıları karşılıyor. Son amiral gemisi Galaxy S5’te Full HD bir ekran kullanan Samsung’un ilk Quad HD ekranında ne kadar başarılı olduğunu yapacağımız detaylı incelemelerde sizler ile paylaşıyor olacağız.

 

\"Samsung_galaxy_note_4-4-ultracep.com\"

Gelelim Galaxy Note 4’ün donanım kanadına. Bildiğiniz üzere Samsung Note serisinde Note 3’ten başlayarak iki farklı işlemci kullanıyor. Bu durumu gelenek haline getireceğe benzeyen Samsung, Galaxy Note 4’te de iki farklı işlemci kullanıyor.

 

\"Samsung_galaxy_note_4-5-ultracep.com\"

 

İşlemcilerden ilki, 64-bit desteği sunan Exynos 5433 işlemci sekiz çekirdekten oluşuyor. Dört çekirdek 1.9 GHz hızında çalışırken diğer dört çekirdek 1.3 GHz hızında çalışıyor. Ayrıca Exynos 5433 işlemci LTE desteği de sunuyor.

Galaxy Note 4’de kullanılan diğer işlemci ise Qualcomm’un Snapdragon 805 olacak. Dört çekirdekli Snapdragon 805 2.7 GHz hızında çalışıyor. Ayrıca Snapdragon 805 beraberinde 600 MHz hızında çalışan Adreno 420 GPU’yu getiriyor. Her iki işlemcide de LTE desteği bulunması kafalarda soru işareti yaratırken Samsung’un hangi işlemcili versiyonu hangi bölgelerde satışa sunacağı henüz bilinmiyor.

 

\"Samsung_galaxy_note_4-6-ultracep.com\"

Galaxy Note 4’te 3 GB RAM yer alırken, 32 ya da 64 GB dahili depolama alanı yer alıyor. Ancak tanıtımda dikkati çeken bir detay bir anda şaşkınlık yarattı. Nerdeyse tüm Samsung akıllı telefonlarında olduğu gibi Galaxy Note 4’te de hafıza kartı desteği bulunuyor. Ancak hafıza kartı desteği yalnızca 64 GB ile sınırlandırılmış durumda. Son zamanda nerdeyse tanıtılan ya da duyurulan hemen hemen tüm akıllı telefonlarda bu sınır şu an için en yüksek seviye olan 128 GB’a çıkarılmışken Galaxy Note 4’te arttırılabilir hafıza 64 GB’ta kaldı. Keza Samsung son amiral gemisi Galaxy S5’te 128 GB arttırılabilir hafıza desteği sunarken Galaxy Note 4’te neden bu desteği sunmadığı tarafımızdan da garipsendi. Bu arada Galaxy Note 4, Android 4.4.4 KitKat işletim sistemi ile gelirken, en güncel TouchWiz kullanıcı arayüzünü kullanacak.

 

\"Samsung_galaxy_note_4-7-ultracep.com\"

 

Galaxy Note 4’ün kamera özelliklerine baktığımızda selefinden daha iyi bir donanımla ve geliştirilerek karşımıza çıktığını görüyoruz. Arka kısımda optik görüntü sabitleme teknolojisinin kullanıldığı 16 Megapiksel çözünürlüğe sahip 4K video kaydı yapabilen ve Sony sensör olduğu tahmin edilen kamera bulunuyor. Ön kamerada da gelişimi devam ettiren Samsung, ön kısımda F/1.9 diyafram aralığına sahip 3.7 Megapiksel çözünürlük sunan ve ‘’Geniş Selfie’’ modu sayesinde 120 derece ile çekim yapabilen bir kamera modülü kullanmış.

 

\"Samsung_galaxy_note_4-8-ultracep.com\"

 

Peki bu gücü ve bu ekranı besleyen bataryayı merak ediyorsanız, Samsung Galaxy Note 4’te 3220 mAh bataryaya yer veriyor. Selefindeki 3200 mAh batarya ile kıyaslandığında ilk bakışta kafada soru işaretleri yaratsa da Samsung tanıtımda yaptığı açıklamada Galaxy Note 4’ün selefi Galaxy Note 3’ten %7 ya da %8 daha uzun bir batarya ömrüne sahip olduğunu iddia ediyor.

 

\"Samsung_galaxy_note_4-9-ultracep.com\"

Galaxy Note 4’te yer alan standart sensörlerin dışında dikkati çeken sensörlere göz attığımızda ise, ön kısımda home butonunun hemen altında parmak izi sensörü, arka kısımda ise LED flaşın hemen yanında kalp hızı ölçüm sensörü ve ultraviole sensör bulunuyor.

 

\"Samsung_galaxy_note_4-11-ultracep.com\"

 

Samsung’un Galaxy Note 4’te Note serisinde bir ilki yaşattığı en büyük gelişme ailenin suya dayanıklı ilk akıllı telefonu olması oldu. Böylelikle Galaxy Note 4, IP65 sertifikası ile suya ve toza dayanıklı akıllı telefonlar arasına girmeyi başardı.

 

\"Samsung_galaxy_note_4-12-ultracep.com\"

 

Tanıtımda eksi yönde dikkati çeken bir durum da Samsung’un Galaxy Note 3’te yer verdiği USB 3.0 girişine Galaxy Note 4’te yer vermeyerek tekrar USB 2.0’a dönmesi oldu. Samsung bunun açıklamasını ise henüz mobil cihazlarda USB 3.0’ın yaygın olarak kullanılmamasına bağlamış olabilir.

 

\"Samsung_galaxy_note_4-10-ultracep.com\"

Note cihazı tanıtıp da S-Pen özelliği geliştirmemek tabii ki olmaz. Samsung, Galaxy Note 4’te S-Pen yazımını gerçek bir kalem ile yazma seviyesine getirdiğini belirtiyor. S-Pen’in yazılım kanadına baktığımızda ise uygulama çoklu pencere desteği ile mevcut çalışmayı kapatmadan kullanıcıya birden fazla çalışma yapma olanağı sunuyor.

 

\"Samsung_galaxy_note_4-13-ultracep.com\"

 

Galaxy Note 4’ün Ekim ayında birçok pazarda satışa sunulması beklenirken cihaz dört farklı renk seçeneği ile kullanıcılara merhaba diyecek. Samsung etkinlik esnasında Galaxy Note 4’ün fiyatı hakkında bir açıklama yapmazken, kısa bir süre sonra cihazın satış fiyatının da açıklanması bekleniyor.

 

www.ultracep.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim