Öğretmen Diyarı

Sahte Öğretmen 24 Yıl Boyunca Ders Vermiş!

 Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın, sahte diploma açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Şubat’taki 30 bin öğretmen alımı öncesi Bakan Avcı, geçmiş dönem atamalarında sahte öğretmen ve sahte diploma çetesi olduğunu tespit ettiklerini söyledi. 

FOTOKOPİYLE 24 YIL DERS VERMİŞ

Bakanlık soruşturmasında, sahte öğretmen diplomalarına en fazla sayıda öğretmen alımı yapılan, ‘sınıf öğretmenliği, rehber öğretmenlik ve okul öncesi öğretmenliği’ branşlarında yoğunlaştığını saptadı. Beyoğlu O. İlkokulu’nda da bir sahte öğretmen vakası belirlendi. Olay, sınıf öğretmeni olarak 24 yıl derse giren B.A.’dan diplomasını isteyen okul müdürünün dikkatiyle ortaya çıktı. B.A.’nın getirdiği diploma fotokopisi, dosyasındaki diplomayla karşılaştırıldı. Verilerin uyuşmadığı görüldü. Soruşturma derinleştirildi.

BU İSİMDE MEZUN YOK

Mezun olduğunu iddia ettiği Yıldız Teknik Üniversitesi’ne (YTÜ) diplomanın doğruluğu resmi yazıyla soruldu. Üniversite, ‘B.A. adında bir mezunumuz yok’ diye karşılık verdi. Bakanlık, B.A’yı açığa aldı. Adli soruşturma açıldı. B.A.’nın yüksekokul mezunu olduğu görüldü. Diplomadaki numaranın ise ölen bir arkadaşının sicil numarası olduğu iddia ediliyor. İstanbul’da ağır cezada yargılaması süren B.A.’nın savunmasında; üniversite eğitimini tamamladığı, mahkeme kararıyla geri dönmeyi istediği aktarıldı.

YARGILANIYORLAR

Diyarbakır’da mali polisin yaklaşık 3 ay önce yaptığı bir operasyonda Z.A. ve eşi M.A.’nın da sahte diplomayla KPSS’ye girip sınıf öğretmeni olarak atandığı saptamıştı. Yaklaşık 1.5 yıl görev yapan Z.A.’nın devletten 45 bin TL ve eşi M.A.’nın ise 22 bin TL maaş aldığı tespit edildi. Z.A. ve M.A.’nın yargılanmasına da Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor. Sahte diplomalar için 30’ar bin TL ücret ödendiği soruşturma dosyasına girdi.

Kaynak: (yeni yüzyıl) 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol