Öğretmen Diyarı

Sağlıkta staj isyanı
Özel sağlık meslek liseleri öğrencileri için aldıkları eğitim ücretinin yarısını staja veriyor. Normal şartlarda tüm sektörlerde staj öğrencilerine kurumlar asgari ücretin 3'te biri oranında ücret öderken, sigorta primleri ise genelde devlet desteğinde okullar tarafından karşılanıyor. Ancak bu sistem özel sağlık meslek liselerinde tersine döndü. Staj paralarını da okullar ödüyor. 2016-2017 eğitm yılında sağlık meslek lisesi öğrencileri için belirlenen staj ücreti ise okul işletmecilerini isyan ettirdi. Genelikle okul ücreti olarak 8-9 bin lira arasında bir para alındığı belirtilirken, staja ödenecek paranın 5.000 TL olarak belirlenmesi büyük tepki çekti. Okul işletmecileri “Biz öğrenciden eğitim hizmeti için aldığımız paranın yarıdan fazlasını staj için hastanelere veriyoruz. Bu da bizi ciddi sıkıntıya sokuyor” diye sorunlarını dile getiriyor.
BAKANLIĞI DİNLEYEN YOK

Özel Sağlık Meslek Liseleri Derneği (ÖSAMDER) Sağlık Bakanlığı'na başvurarak müdahale edilmesini istedi. Yasa gereği staj ücretlerinin diğer mesleki eğitim dallarında olduğu gibi sağlık alanında da yasa gereği kurumlar tarafından karşılanması gerekiyor. Ancak İstanbul'daki özellikle kamuya ait sağlık kurumları staj ücreti vermediği gibi öğrenci başına 5.000 Türk Lirası staj ücreti istiyor. ÖSAMDER'in itirazı üzerine Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, sağlık kurumlarını uyararak yasal zorunluluğa dikkat çekti. Ancak buna rağmen özellikle İstanbul'daki kamuya ait sağlık kurumları staj yapan öğrencilerden staj ücreti talep etmeye devam ediyor. Sağlık kurumlarının staj ücreti istemelerinin ise talep fazlalığından kaynaklandığı da kaydediliyor.
İŞÇİ AİLELERİNİN ÇOCUKLARI

ÖSAMDER Başkanı Ulaş Velioğlu, bir devlet projesi olarak uygulanan ve Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan protokollerle; sağlık meslek liseleri'nin Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlandığını belirterek, “Ülkemizin sağlık elemanlarına büyük çapta ihtiyaç duyduğu bilinmekte ve bu okullara fazlaca talep olmaktadır. Lakin bu okullarda okuyan öğrencilerin velilerinin demografik yapısı incelendiğinde görülecektir ki yüzde seksen veya daha fazlası işçi ailelerinin çocuklarından oluşmaktadır. Hal böyle iken bu özel sağlık meslek liselerinde okuyan çocukların eğitim-öğretim ücretleri de ortalama 8.000-9.000 TL'yi geçmemektedir. Hatta bu oran okulların yüzde 3 ücretsiz okutma mecburiyeti; bakıma muhtaç ve devlet korunmasındaki çocuklar ve fakir aile çocuklarına yapılan indirimler vs. dolayısıyla daha da düşmektedir. Özel sağlık meslek liseleri; öğrencilerini 11. ve 12. sınıflarda beceri eğitimi/staj için işletmelere (hastanelere) göndermek zorundadırlar” dedi. Okulların staj ücretlerini ödememesi durumunda öğrencilerin staja kabul edilmediği belirtildi. Okullara gönderilen yazılarda staj ücretlerinin ödenmemesi durumunda öğrencilerin staja başlatılmayacağı, ödemeler aksadığı takdirde de stajlarının askıya alınacağı bildiriliyor.
Murat aydın

Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim