Öğretmen Diyarı

Sağlık Bilgisi Normunu Biyolojiye Giren Okul Müdürü Yandı!
 

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin norm kadrolarına ilişkin yönetmelikte 
şeklinde belirtilmektedir. Ülke genelinde çok sayıda ortaöğretim kurumu olmasına rağmen Sağlık Bilgisi norm açığı yok denecek kadar az açılmakta ve açılan açıklar ne hikmetse hep doğu illerinde oluşmaktadır.

Bakanlığımız bünyesinde görev yapan sağlık bilgisi öğretmenleri varken Sağlık ve İlkyardım gibi hayati önem taşıyan alanların uzmanlık alanı başka ders olan kişilere yaptırılması sağlık eğitiminin ne kadar önemsenmediğinin açık göstergesidir. Sağlık Bilgisi dersi ile temel sağlık hizmetleri kazanılması ve sağlık hizmetlerine ulaşım amaçlanmışken ve bu temel sağlık hizmetlerinin toplam sağlık hizmetleri içerisinde en ucuz ve en etkili sağlık hizmeti olduğu düşünüldüğünde ve ülkemizde toplumun ilk yardım  ve trafik adabı konusunda eksikliği düşünüldüğünde uygulamada sağlık bilgisi öğretmenlerinden faydalanılmamasının ne kadar yanlış olduğu aşikardır.

Bakanlığımızın Sağlık ve Trafik ilkyardım derslerini haftalık ders çizelgeleri zorunlu ders kısmında göstermesi ve son günlerde Kızılay dersi nin pilot uygulamasının yürürlüğe koyması bu konuya ne kadar önem verdiğini göstermektedir. Fakat çoğu zaman bakanlık politikalarının ne yazık ki bazı taşra yöneticileri tarafından uygulanması engellenmektedir. Her yıl olduğu gibi 205-2016 Eğitim Öğretim Yılı norm güncelleme işlemleri Eylül Ekim döneminde yapıldı ve yine her zaman olduğu gibi Sağlık Bilgisi ve Trafik İlkyardım ders yükü okul müdürleri tarafından Beden Eğitimi, Biyoloji ve Fizik gibi derslerin normuna girildi Sağlık Bilgisi ders yükünü Sağlık Bilgisi normuna girmek gibi doğru bir iş yapmak varken okul müdürlerinin dersleri olağanüstü bir uyarlama yakıştırma modeli ile fizik vb. derslere girişi akla ve mantığa uymamaktadır.

Okul müdürlerinin yanlış norm güncellemeleri yaparak 1. İşlerini yanlış yapmakta yani usulsüz uygulama yaparak suç işlemektedirler 2. Az sayıda Sağlık Bilgisi oğretmeninin yer değişikliği hakkını elinden alarak kul hakkı yemekte 3. Atama bekleyen Sağlık Bilgisi öğretmenlerinin atanmasına mani olarak insanların bir ömür emek harcadıkları işi yok hükmünde saymalarına 4. Bakanlığımızın Sağlık ve Trafik ilkyardım eğitimi konusundaki hassasiyetini yok sayarak bakanlığımızın eğitim öğretim amaçlarını görmezden gelmektedir. Bakanlığımız 18 Nisan 2016 tarihli norm kadro güncellenmesi konulu yazıları ve sayın müşteşarımız Yusuf TEKİN beyin twitter mesajları dikkatli okunarak norm güncelleme işlemlerini okul müdürlerinin yönetmelik doğrultusunda yapmaları gerekmektedir. Bazen anlaşmazlıklar olabiliyor açıklamak gerekirse Sağlık Bilgisi ve Trafik İlkyardım ders yüklerinin Sağlık Bilgisi normuna, Biyoloji ders yükünü Biyoloji normuna, Beden eğitimi dersini Beden Eğitimi dersi normuna girmeleri gerekmektedir. Aksi halde Bakanlığımızın emirleri gereği oluşacak mağduriyetten işlemi yapan birim sorumlu olacaktır.

Bakanlığın bu dönemde açtığı norm güncelleme işlemleri okul yöneticilerinin Ekim döneminde yaptıkları yanlışların telafi edilmesi açısından bir fırsattır. İnşallah okul yöneticileri bu fırsati iyi değerlendirir ve soruşturmalarlarla başı ağrımaz ve kıymetli zamanlarını kıymetli öğrenciler için kullanırlar. Şunuda yazmadan geçemiycem Adamın biri Jandarma Uz. Çvş olmuş bir kasaba karakoluna tayin olmuş kasabaya gitmeden komutanı ile son kez görüşmüş, Komutanı evladım sen git bir yıl sonra seni ilçeye alacağım demiş aradan uzunca zaman geçmiş arayan soran yok kendisi ilçeyi aramış telefonda  İlk söylediği “ Komutanım ben iyiyim sen nasılsın demiş “  tabiki onu merkeze alacak komutanda yok merkeze alanda yok. Biz sağlık Bilgisi öğretmenleri uzman çavuş misali unutulduk aynı yerde yıllardır çalışıyoruz, Çocuğumuz okuyor gidemiyoruz, Hasta oluyoruz gidemiyoruz, problem yaşıyoruz gidemiyoruz.  Sayın Müsteşarın norm güncelleme  hakkındaki mesajları Sağlık Bilgisi ve benzer ders öğretmenlerinin umudu oldu inşallah Büyük yöneticiler (Okul yöneticileri) de işlerini doğru yaparak mağduriyetimizin ortadan kalkmasına vesile olurlar.                                                                                                        SAĞLIK BİLGİSİ ÖĞRETMENİ


Kaynak:
www.kamuajans.com Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim