Öğretmen Diyarı

Sağlık Bakanı, sağlık meslek liseleri ile ilgili düzenlemeyi anlattı

Sağlık meslek liselerinden mezun olanlar ancak üniversitede lisanslarını tamamlayınca hemşire,


 

Ebe veya sağlık teknikeri olabilecek"


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlık meslek liseleri ile ilgili bir düzenleme yaptıklarını belirterek, "Önümüzdeki yıldan itibaren sağlık meslek liselerine kaydolacak evlatlarımız buradan hemşire olarak mezun olmayacaklar. Hemşire yardımcısı, ebe yardımcısı olacaklar. Sağlık meslek liselerinden mezun olanlar ancak üniversitede lisanslarını tamamlayınca hemşire, ebe veya sağlık teknikeri olabilecek" dedi.


Bakan Müezzinoğlu ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çorlu'da esnafı ziyaret etti.


Müezzinoğlu, ziyaret sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.


Sağlık meslek liseleri ile ilgili soru üzerine Müezzinoğlu, şu anda öğrencilerin bu okullardan hemşire, ebe, sağlık teknisyeni olarak mezun olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:


"Sağlık meslek liseleri ile ilgili bir düzenleme yaptık. Önümüzdeki yıldan itibaren sağlık meslek liselerine kaydolacak evlatlarımız buradan hemşire olarak mezun olmayacaklar. Hemşire yardımcısı, ebe yardımcısı olacaklar. Sağlık meslek liselerinden mezun olanlar ancak üniversitede lisanslarını tamamlayınca hemşire,


Ebe veya sağlık teknikeri olabilecek."


Müezzinoğlu, bu yıl sağlık meslek liselerine yapılan kayıtlarla 2023 hedeflerinin yakalandığını vurgulayarak, "Çok anormal taleplerle karşılaştık. 2011-2012 yılında sağlık meslek liselerinin bütününe 22 bin kayıt olurken bu sene 70 bin kayıt oldu" dedi.

 

 

Anadolu Ajansı

memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim