Öğretmen Diyarı

Rutin, Ritüel ve Okul Topluluğu

“Okullarda topluluk duygusu inşa etmek hem önemli hem de yapılabilir (bir şey)” diyor Eric Schaps. Ve Thomas Sergiovanni’nin Okullarda Topluluk Oluşturmak’ta yazdığı gibi “Topluluklarda, biz itaatten çok sözlerimizle bağlı hale geliriz” dediği gibi. Sergiovanni, bağlılığın bizim temel insani ihtiyacımız olan “ait olma duygusu, başkalarıyla yakın olma” ile motive edildiğine inanıyor.

Tamam, harika. Eğitim liderleri olarak bölgemizde, okulumuzda ya da sınıfımızda güçlü bir topluluk ruhunu yaratmayı sağlayan bağlılığı nasıl sağlayabiliriz? Bu yazı, kültür, iklim ve toplum arasındaki ilişkiyi göstermiş olacak, okul ve sınıf liderlerine rutinleri kullanarak bir topluluk duygusu inşa etme yollarının örneklerini verecek. Kültür+İklim = Kişilik+Tutum Steve Gruenert kültürü, bir organizasyonun tutumlarındaki kişiliği ve iklimi olarak tanımlıyor. Mevcut liderliği seçenler, girdikleri okulun kültürünü seçemez. Bunun yerine onun bir parçası olmaya bakar. Köşe yazarı Barbara McKee, “Bir topluluğa ait olmak bir seçimdir” diye yazıyor. Eğer yeni takipçiler okulunuza ait olmayı umuyorsa, sizin işleri yapma biçiminiz, kültür ve işlerin tamamlanma biçimi ile iklimi anlamaya ihtiyaçları olacaktır. Bir lider için okulun değerlerini ve normlarını iletmenin bir yolu, bunları rutin içine gömmektir.

Yeniden Tesis Edilmiş Okul Kültürü: Nasıl Tanımlanır, Değerlendirilir ve Dönüştürülür

Yeniden Tesis Edilmiş Okul Kültürü:Nasıl Tanımlanır, Değerlendirilir ve Dönüştürülür
Yeniden Tesis Edilmiş Okul Kültürü: Nasıl Tanımlanır, Değerlendirilir ve Dönüştürülür
adlı kitaplarında Steve Gruenert ve Todd Whitaker, rutinleri –değerlerimizin ve inançlarımızın stilize edilmiş ifadeleri olan ritüellerle birlikte- liderlerin okulun verimli bir şekilde yönetilmesine yardımcı olmak için yaptıkları şeyler olarak tanımlıyor. Okulun ya da sınıfın misyonuyla birlikte olduğunda rutinler, norm haline geliyor. Rutinler, takip edenlerin yapılmasını beklediği ritüeller oluyor.

Sözler, Zahmetsiz Eğlenceler ve Kutlamalar

İşte okul genelinde, bütün öğrenciler ve personel arasında topluluk duygusunu yaratacak bir rutine örnek. Maine Castine’deki Adams Okulu’nda her gün bir söz ile başlıyor. Bu sözler ciddiden –Bağlılık Yemini- saçma olanlara –Jerry Spinelli’nin yarasalar için kasidesi- kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor. Okul müdürü Todd R. Nelson’a göre niyet, okul genelinde “anlamlı bir sabah ritüeli” yaratmak. Burada, sınıf düzeyinde söz verme rutinini topluluk ruhu oluşturmak için nasıl kullandığımı anlattım. Bir öğrenci ve okumuş kişi arasındaki fark hakkında birinci sınıflarımla uzun uzun tartıştıktan sonra, kim olduğumuzu ve gün boyu nasıl davranmaya niyet ettiğimizi anlattığımız ve her sabah ezbere söylediğimiz 23 kelimelik bir Okul Sözü tasarladık. Bu söz, bir rutin olarak başladı fakat gün boyunca sürekli ezberden okudukça ritüel haline geldi. Bunu okumayı unuttuğumuzda öğrencilerim bana hatırlatıyor. Bu tıpkı bir atletin her yarışmadan önce aynı şeyleri sırayla yaptığı sportif bir çalışma gibi oldu. Ritüel, öğrencileri duygusal olarak bağlanmaya hazırladı. Sergiovanni’nin belirttiği gibi bu ritüel onlara topluluk olma ve aidiyet duygusu verdi. Benim eski müdürüm her okul toplantısını benzeri bir şekilde fakat yetişkinler için “zahmetsiz eğlence ve kutlamalar” olarak tanımladığı bir şekilde açtı. Zahmetsiz eğlence için okulumuzla ilgili kendisinin kaleme aldığı komik bir şiiri ezberden okur, şimdiye kadar gördüğümüz en kötü filmi birbirimizle paylaşmamızı ya da mahallemizle ilgili önemsiz şeyleri oynamamızı ister ve doğru cevapları çikolatalarla ödüllendirirdi. Sonra bizimle okul ya da sınıfla ilgili daha özel şeyler paylaşırdı. Bu paylaşımlar okulda herkesin yaptığı olumlu çalışmaları kutlama niyeti taşırdı. Ocak ayı itibariyle rutin bir beklentiye, norma ve olmasını dört gözle beklediğimiz ritüele dönüştü. Diğer öğretmenler onunla “zahmetsiz eğlence” uğraşına giriyordu. İnsanlar, kutlamalar için başkalarını aday gösteriyordu. Biz öğretmenler, takım arkadaşlarımız arasında olumlu hareketler aramaya başladı. Ritüele dönüşmüş bir rutin aracılığıyla paylaştığımız saçma şeylerden, ciddi profesyonel başarılarımızdan bahsettikçe daha fazla bağlandık. Öğrenciler ve yetişkinler, okullarının kültürüne ait olmak ister. Bu yazıda, liderlerin takipçilerine sabah toplantıları, tek bir söz ya da ritüel haline getirilmiş kutlamalar aracılığıyla ait olma yollarını nasıl oluşturduğunu gördünüz. Sınıfınızın ya da okulunuzun kişiliğini –kültürünü- inceleyin. Herkesin çalıştığı, öğrendiği ve birlikte inşa ettiği bir iklimi değerlendirin. Sizi takip edenlere aidiyet duygusunu anlatan rutinleri düşünün. Sonra, tasarlayın ve takipçilerinize eşsiz topluluğunuzun bir parçası olma fırsatı veren rutinleri –uygulandıkça okul kültürünün ritüelleşmiş normları haline gelecek olan rutinleri- uygulayın.

Kaynak:egitimpedia.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim