Öğretmen Diyarı

ROTASYONU DUYUNCA PAÇASI TUTUŞANLAR!

PERSONELMEB NET/ÖZEL HABER
Bugün gündemin flaş haberi Çalışma Bakanı Sayın Faruk ÇELİK’in memura rotasyon ile ilgili yaptığı iddia edilen açıklamalar olmuştur. Eğitim Birsen’in şartlı destek verdiği haberine ise birçok tuzu kurular itiraz etti. Ömer DİNÇER’in bakanlıkta ki ilk günlerinde öğretmene rotasyon çalışması yapıldığı internet sitelerinde yer alınca, Sayın DİNÇER tüm sendikaları aramak zorunda kalmıştı. Böyle bir çalışma gündemimizde yok diye! Aslında ROTASYON kelimesini lügattan çıkarmak, bu kelimeyi kullananı ve tartışanı yargılamak gerekir(!)

Özellikle bazı görevleri yerine getiren memurlara zorunlu yer değiştirme getirilmelidir. Öğretmenler ve kurum yöneticileri rotasyona  dâhil edilmelidir. Memleketin bir yanında memur ve yönetici bulunamazken, diğer tarafta odalara sığmayan memurlar ve norm fazlası öğretmenler var. Bir memurluk görevi düşünün 15-20 yıl aynı kurumda görev yapıyorsunuz. Sonra yer değiştirmenin adını duyunca kıyameti koparıyorsunuz. Aynı görev ile aynı özlük hakları ile yer değiştireceksiniz deniyor, itiraz ediyorsunuz! Peki itiraz eden kimler; daha büyük şehirlerde görev yapan tuzu kurular. Rotasyon adını duyunca paçası tutuşan tuzu kurular!

Bugün haberleri seyrederken;  rotasyon istiyor musunuz diye muhabirler Ankara sokaklarında dolaştılar. Alacakları cevap belli! Kızılay’da gördüğünüz memura 3 yılda bir memurlar yer değiştirecek diye sorarsanız alacağınız cevap bellidir. Bu soruyu yine Ankara’nın Haymanasında çalışanlara, Güdül’de çalışanlara sorun. Ya da Kastamonu’ya, Sivas’a gidin… 6-7 yıldır doğunun en ücra köşesinde öğretmenlik yapan tayinin çıkacağından ümit kesen öğretmenlere sorun. Büyük şehirlerde tuzu kuru memurlar tabi ki karşı çıkacaktır. Büyükşehirleri parselleyenler tabi ki rotasyona karşı çıkacaklardır.

Hükümet doğru bir çalışma yapmak istiyor. Sendikalara bu hususta fikirlerini soruyor. Ama sendikaların bir kısmı rotasyon kelimesini duymak bile istemiyorlar. Sayın DİNÇER’e tepki gösterenler şimdi Sayın ÇELİK’e tepki gösteriyorlar. GREV’e gideriz! İyi de yıllarca tayin talebinde bulunup ta tayinleri çıkmayan memurların kim sesi olacak. Onlar kimsesiz olmaya alıştılar mı diyorsunuz? Kalsınlar en ücra köşelerde! Bir de vatandaşa hizmet gidecekmiş… Onu da düşünmeyin. Vatandaş hizmet istiyor ise büyükşehirlere göç etsinler. Bence memurlara rotasyon uygulamaktan ise vatandaşlara rotasyon uygulanmalı… Vatandaşa rotasyon yapılacak dense aynı tepkiyi bazı sendikalar gösterir mi diye kendi kendime soruyorum.

Hepimiz sonuçta bulunduğumuz görevlerde bir hizmeti yerine getiriyoruz. Yaptığımız görevler ise bize emanet! Bu emaneti bir gün teslim edeceğiz. Bence Azrail gelmeden ya da emekli olmadan farklı farklı yerlerde ve kurumlarda görev yapmalıyız diye düşünüyorum.

Mustafa DÖNMEZ


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol